Minister sprawiedliwości: zarządzenia I Prezes SN ws. Izby Dyscyplinarnej są bezprawne
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w wydanym oświadczeniu nazwał "bezprawnymi" zarządzenia I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN. Jak napisał minister, zarządzenia są sprzeczne z polskimi ustawami i konstytucją i "blokują pełną pracę Izby".
2021-08-06, 20:10
Zbigniew Ziobro podkreślił, że 14 lipca w sprawie funkcjonowania Izby Dyscyplinarnej wypowiedział się Trybunał Konstytucyjny, który "orzekł, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie jest uprawniony do zawieszania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, jak też do ingerowania w organizację polskiego sądownictwa". Minister sprawiedliwości napisał również, że z powodu sprzeciwu części sędziów oraz Unii Europejskiej, zaproponowana przez niego reforma sądownictwa została bezprawnie zatrzymana wbrew woli obywateli Polski.
Powiązany Artykuł
"Powinniśmy odrzucić nacisk zewnętrzny". Prof. Żurawski vel Grajewski o Izbie Dyscyplinarnej SN
W czwartek I Prezes Sądu Najwyższego wydała zarządzenia, które zmieniają funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN. Zgodnie z nimi, do Izby Dyscyplinarnej nie będą trafiały nowe sprawy, a o sprawach, które już do niej wpłynęły, zdecyduje Pierwszy Prezes oraz sędziowie wyznaczeni do ich rozpatrywania. Jednocześnie Pierwszy Prezes "rozważy zwrócenie się do sędziów, którym sprawy te przydzielono, bądź do członków składu orzekającego, aby w ramach swej niezawisłości, rozważyli podjęcie decyzji o powstrzymaniu się od rozpoznawania spraw".
Przepisy te będą obowiązywały do czasu "wprowadzenia do polskiego systemu prawnego rozwiązań legislacyjnych umożliwiających efektywne funkcjonowanie systemu odpowiedzialności zawodowej sędziów w Rzeczypospolitej Polskiej", do zakończenia przed TSUE sprawy przeciwko Polsce z powództwa Komisji Europejskiej, dotyczącej Izby Dyscyplinarnej Sądy Najwyższego lub "wprowadzenia do polskiego porządku prawnego zmian powodujących bezskuteczność postanowienia Wiceprezes Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej" z 14 lipca. Zarządzenia obowiązują jednak nie dłużej niż do 15 listopada.
- Fogiel: decyzje dotyczące funkcjonowania Sądu Najwyższego to decyzje I prezes SN
- Paweł Krulikowski o postawie prezes SN: jako jedna z niewielu zaczyna brać odpowiedzialność za państwo
- Anna Milczanowska o Izbie Dyscyplinarnej SN: nie zgadzamy się z wyrokiem TSUE, Izba powinna działać
15 lipca Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że system odpowiedzialności sędziów w Polsce jest niezgodny z prawem unijnym.
Minister Zbigniew Ziobro napsiał też w oświadczeniu, że "osoba, która zdecydowała się pełnić odpowiedzialną funkcję Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego, winna wykazywać się odpornością na groźby i presję, tak ze strony instytucji zagranicznych, jak rozpolitykowanej części środowiska sędziowskiego oraz wspierających ją mediów". "Decyzje podjęte przez Panią Małgorzatę Manowską oznaczają, że niestety nie była w stanie sprostać temu wyzwaniu" - napisał minister sprawiedliwości.
nt
REKLAMA