Fogiel: decyzje dotyczące funkcjonowania Sądu Najwyższego to decyzje I prezes SN
- Decyzje dotyczące funkcjonowania Sądu Najwyższego to decyzje I prezes SN Małgorzaty Manowskiej, i tu pani prezes ma konstytucyjną niezależność - powiedział w piątek wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. Pytany o zarządzenia I prezes SN odnośnie Izby Dyscyplinarnej, odparł, że to "raczej pytanie do pani prezes".
2021-08-06, 10:23
I prezes SN Małgorzata Manowska wydała w czwartek dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej. Sprawy dyscyplinarne oraz immunitetowe sędziów będą od teraz trafiały do sekretariatu I prezesa SN, w którym mają być przechowywane na okres obowiązywania zarządzenia. O biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone. Zarządzenia nie obejmują postępowań immunitetowych prokuratorów.
Powiązany Artykuł
"SN nie czuje się adresatem żadnego z tych orzeczeń". Izba Dyscyplinarna o wyroku TSUE
Zarządzenia zostały wydane w związku z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE z 15 lipca, który uznał, że system odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów w Polsce nie jest zgodny z prawem UE. TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. W tym samym czasie Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.
Konstytucyjna niezależność
Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel pytany był w piątek w radiu Wnet m.in. o to, czy Polska będzie dostosowywała przepisy do orzeczeń TSUE.
- Apel sędziów o wykonanie orzeczeń TSUE. Siewiereniuk-Maciorowska: chcą pozostać bezkarni
- Apel sędziów ws. orzeczenia TSUE. Lichocka: to wyraz zaangażowania politycznego
REKLAMA
- Same decyzje dotyczące funkcjonowania Sądu Najwyższego to decyzje jego prezesa i tu pani prezes ma konstytucyjną niezależność, co jest zresztą dowodem na to, że wiele tych histerycznych zarzutów wobec Polski to jest kompletnie wyssanych z palca - odpowiedział Fogiel.
Na pytanie o czwartkowe zarządzenia I prezes SN ws. Izby Dyscyplinarnej Fogiel odparł, że to "raczej pytanie do pani prezes".
Na podstawie traktatów
Powiązany Artykuł
Nowe zmiany ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Chodzi o immunitety prokuratorów
Podkreślił, że Zjednoczona Prawica, PiS ma "w kwestiach zasadniczych zdanie ugruntowane i niezmienne".
- To znaczy przede wszystkim najwyższym prawem w Polsce jest konstytucja i to potwierdza również wyrok Trybunału Konstytucyjnego. W ramach UE możemy funkcjonować tylko na podstawie traktatów, a TSUE może wypowiadać się tylko w kwestiach, w których kompetencje traktaty przekazały Unii Europejskiej. To są te podstawy, przy których twardo będziemy stali - zaznaczył polityk PiS.
Kontynuacja reformy sądownictwa
Podkreślił jednocześnie, że niedokończona jest reforma sądownictwa oraz że niedługo "ciąg dalszy reformy będzie wdrażany".
- W ramach tego możemy oczekiwać rozmaitych zmian, ale ich celem nie jest nic innego niż to, by Polacy mieli zapewniony dostęp do sprawnego, efektywnego wymiaru sprawiedliwości. A jeżeli będzie się to łączyło z przeglądem pewnych dotychczasowych działań - takiej oceny należy dokonywać co jakiś czas - stwierdził Fogiel.
REKLAMA
Apel I prezes SN
W ubiegły piątek I prezes SN skierowała do prezydenta, premiera oraz marszałków Sejmu i Senatu pisma z apelem o skorzystanie przez głowę państwa z inicjatywy ustawodawczej, która pozwoliłaby na "efektywne i nie budzące zastrzeżeń" funkcjonowanie w Polsce systemu odpowiedzialności dyscyplinarnej oraz o podjęcie prac legislacyjnych w tej sprawie.
fc
REKLAMA