Iran jest gotowy wrócić do porozumienia nuklearnego? "Negocjacje mogą zostać wznowione we wrześniu"
Iran jest gotowy do kontynuowania negocjacji w sprawie umowy nuklearnej, a rozmowy mogą zostać wznowione w Wiedniu na początku września - poinformowała w sobotę agencja AFP, powołując się na wysokiego rangą urzędnika Unii Europejskiej, która bierze udział w rozmowach na temat ożywienia paktu nuklearnego z 2015 roku.
2021-08-08, 03:07
Powiązany Artykuł
USA wzywają nowego prezydenta Iranu do powrotu do rozmów nuklearnych
Negocjator Unii Europejskiej, odpowiedzialny za irańskie dossier nuklearne, Hiszpan Enrique Mora, wziął udział w czwartek w zaprzysiężeniu nowego prezydenta Iranu Ebrahima Raisiego w Teheranie.
- Enrique Mora odwiedził Teheran jako przedstawiciel Josepa Borrella, szefa dyplomacji europejskiej i koordynatora wspólnego komitetu JCPOA, umowy zawartej w 2015 r. z Teheranem w sprawie polityki jądrowej - powiedział wysoki rangą urzędnik UE.
- Poprosił o rozmowę na temat JCPOA, a jego rozmówcą był Hossein Amir Abdollahian, który być może zostanie nowym szefem irańskiej dyplomacji - dodał. Rozmowy były udane, ponieważ "dzięki nim udało się wyrazić obawy związane z irańską działalnością nuklearną w ostatnich tygodniach".
- USA powrócą do porozumienia nuklearnego z Iranem? "Rozmowy były konstruktywne"
- Iran przeciwny nieformalnemu spotkaniu ws. porozumienia nuklearnego. "Nie nastąpiła zmiana działań USA"
- Irańczycy powiedzieli mu, że chcą wznowić rozmowy w Wiedniu tak szybko, jak to możliwe - powiedział przedstawiciel UE. - Powiedzieli także, że są gotowi wrócić do Wiednia, ale nie chcą dyskutować bez efektu. Chcą porozumienia, chcą sukcesu - przekazał.
- Irańczycy muszą najpierw sformować rząd, mianować nowego ministra spraw zagranicznych, a następnie wyznaczyć zespół negocjacyjny do rozmów w Wiedniu - wyjaśnił. Unijny urzędnik stwierdził, że "negocjacje mogą zostać wznowione na początku września".
Porozumienie nuklearne z 2015 r.
W negocjacjach nuklearnych uczestniczą delegacje Iranu, Rosji, Chin, Francji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Unii Europejskiej, natomiast Amerykanie biorą w nich udział pośrednio. Teheran nie zgodził się na obecność delegatów USA przy stole negocjacyjnym.
Umowa nuklearna z Iranem z 2015 r. przewidywała, że Teheran znacząco zmniejszy produkcję uranu, a społeczność międzynarodowa zdejmie sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj. W 2018 r. ówczesny prezydent USA Donald Trump wycofał Waszyngton z porozumienia i nałożył na Iran nowe sankcje gospodarcze.
Do tej pory odbyło się sześć rund negocjacji w Wiedniu, które nie przybliżyły stron rozmów do odnowienia porozumienia. Data kolejnej rundy nie została wyznaczona.
kp
REKLAMA
REKLAMA