"Bardzo lubię jego pisanie, ale raczej to które jest zanurzone w przeszłości". Masłoń o Majewskim

- Odpryski bardzo bogatego, ciekawego życia Janusza Majewskiego są w jego literaturze. To wielka przyjemność czytać te jego pół-prawdziwe, pół-wymyślone rzeczy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Krzysztof Masłoń.

2021-08-09, 00:00

"Bardzo lubię jego pisanie, ale raczej to które jest zanurzone w przeszłości". Masłoń o Majewskim
Janusz Majewski. Foto: Krzysztof Zatycki/Forum

Cykl "czternastu wysmakowanych opowiadań" Janusza Majewskiego pt. "Maleńka" trafi wkrótce (11 sierpnia) do księgarń nakładem wydawnictwa Marginesy. Krzysztof Masłoń i Tomasz Zapert przypominają, że artysta jest nie tylko wybitnym twórcą filmowym, ale też uznanym pisarzem.

Powiązany Artykuł

Marek Ławrynowicz 1200 forum.jpg
"Pokazuje mały światek będący metaforą Polski". Ławrynowicz w PR24 o powieści "Malinówek"

Zdaniem Krzysztofa Masłonia, autor posługuje się charakterystycznym czarnym humorem, denerwować mogą jednak, jak zauważył, "wtręty" polityczne. - Bardzo lubię jego pisanie, ale raczej to które jest zanurzone w przeszłości, w Galicji, w XIX i początkach XX wieku. Kiedy jednak Janusz Majewski wchodzi w dywagacje współczesne, jest już gorzej - powiedział.

"Mała matura bez części lwowskiej"

Tomasz Zapert przypomniał w powyższym kontekście "Małą maturę" pisarza. Jak podkreślił, ta powieść autobiograficzna wywiera wrażenie piorunujące. - Byłem natomiast rozczarowany kiedy została zekranizowana jej druga część, czyli ta krakowska gdy rodzina bohatera przyjeżdża w 1945 r. ze Lwowa i tu zaczyna się film. Część lwowska tymczasem na ekran nie trafiła, szkoda - mówił.

Powieść składa się z trzech części o zróżnicowanym klimacie. Pierwsza, "Słodkie lata", to opis beztroskiego dzieciństwa Ludwika Taschke w przedwojennym Lwowie. Druga, "Trzy wojny", przynosi definitywny koniec sielanki. Oczyma wrażliwego chłopca patrzymy na okrucieństwa zgotowane mieszkańcom Lwowa przez dwóch okupantów: najpierw sowieckiego we wrześniu 1939 roku, potem niemieckiego od czerwca 1941 i wreszcie od lipca 1944 ponownie sowieckiego. W części trzeciej ("Mała matura 1947") opisana jest historia ucieczki ze Lwowa, tułaczka rodziny, wyzutej z wszelkiej własności i skazanej na wygnanie.

REKLAMA

Posłuchaj

"Poczytnik" o twórczości Janusza Majewskiego (Polskie Radio 24) 22:41
+
Dodaj do playlisty

Więcej w nagraniu.

***

Audycja"Poczytnik"

Prowadzący: Krzysztof Masłoń, Tomasz Zapert

REKLAMA

Data emisji: 8.08.2021

Godzina emisji: 22.06

PR24, ms

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej