Mec. Markiewicz: poczucie wiarygodności sądów jest niewielkie
- Jest taka powszechna opinia. Widzę niknącą wolę środowiska sędziowskiego, by z nią walczyć, raczej mamy do czynienia z buntem sędziów przeciwko władzy, w tym ustawodawczej, która pochodzi z wyboru - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Marek Markiewicz, były przewodniczący KRRiT.
2021-08-08, 16:40
W czwartek I Prezes SN Małgorzata Manowska wydała dwa zarządzenia ograniczające działalność Izby Dyscyplinarnej. Zgodnie z decyzją I Prezesa SN, sprawy dyscyplinarne oraz immunitetowe sędziów będą od teraz trafiały do sekretariatu I Prezesa SN, w którym mają być przechowywane na okres obowiązywania zarządzenia. O biegu spraw, które już są w Izbie Dyscyplinarnej, zadecyduje jej prezes lub skład, do którego zostały przydzielone.
Powiązany Artykuł
Prof. Karol Karski o zmianach w Izbie Dyscyplinarnej: reforma wymiaru sprawiedliwości musi być dokończona
Mec. Marek Markiewicz komentował decyzje I Prezesa SN oraz wypowiedź prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego w sprawie Izby Dyscyplinarnej, który zapowiedział w wywiadzie dla PAP, że Izba Dyscyplinarna SN w tej postaci, w jakiej funkcjonuje obecnie, zostanie zlikwidowana "i w ten sposób zniknie przedmiot sporu". Pierwsze propozycje dotyczące tej sprawy mają się pojawić we wrześniu.
- Chciałbym wiedzieć, jak toczą się te prace i postulowałbym, by wreszcie były czytelne dla wyborców. TSUE nie stawiał problemu istnieniu Izby Dyscyplinarnej, problem jest w tym, jak traktować niezawisłość sędziów i czy zapis o odpowiedzialności dyscyplinarnej, który miałby prowadzić sędziów do ich odpowiedzialności za wydawane wyroki, jest naruszeniem niezawisłości (…) Pytanie, czy skutki wyroków, które mają wymiar społeczny, mają być rozstrzygane tylko w instancyjnym nadzorze, czy też, jeżeli to naruszenie będzie oczywiste i poważne, powinno podlegać odpowiedzialności dyscyplinarnej. Tu jest kwestia do rozstrzygnięcia i dyskusji - mówił gość audycji.
Posłuchaj
14 lipca TSUE zobowiązał Polskę do zawieszenia stosowania przepisów dotyczących w szczególności uprawnień Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego, która rozpoczęła działalność na mocy zmian w ustawie o SN z 2017 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł z kolei, że przepis Traktatu o UE, na podstawie którego TSUE zobowiązuje państwa członkowskie do stosowania środków tymczasowych w sprawie sądownictwa, jest niezgodny z konstytucją.
REKLAMA
Komisja Europejska zwróciła się do Polski o potwierdzenie do 16 sierpnia, że zastosuje się ona do decyzji i wyroku TSUE ws. Izby Dyscyplinarnej SN, oraz ostrzegła, że "w przypadku niespełnienia tej prośby Komisja zwróci się do TSUE o nałożenie kary na Polskę".
Czytaj także:
- Prof. Reginia-Zacharski: spór o Izbę Dyscyplinarną jest sporem politycznym, nie prawnym
- Dr Małgorzata Bonikowska o sporze wokół Izbie Dyscyplinarnej: system prawa unijnego musi być spójny
Więcej w zapisie audycji
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Trzmiel
REKLAMA
Gość: mec. Marek Markiewicz
Data emisji: 09.08.2021
Godzina: 15.07
REKLAMA