Waldemar Buda: inflacja nie jest na niebezpiecznym poziomie
- Nie da się bardzo szybko rozwijać nie mając inflacji, ale ważne jest to, by podstawowy współczynnik wynagrodzenia względem inflacji był w korelacji pozytywnej i taką korelację mamy - powiedział w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. - Możliwość zakupienia ilości paliwa za godzinę, czy miesiąc pracy, jest o 1/3 większy, niż korelacja wynagrodzenia do ceny paliwa w 2014 i 2015 roku- wskazał.
2021-08-16, 16:19
W lipcu 2021 r. inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,7 proc. W czerwcu ten wskaźnik wynosił 3,5 proc. - poinformował NBP w poniedziałek. - Inflacja nie jest na niebezpiecznym poziomie - ocenił w Polskim Radiu 24 Waldemar Buda, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
Powiązany Artykuł
NBP: w lipcu inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii wyniosła 3,7 proc.
- W żadnym opracowaniu ekonomicznym, nikt nie oceni obecnej skali inflacji na poziomie niebezpiecznym, czy zagrażającym gospodarce. Zdrowa gospodarka to taka, która się rozwija, która tego typu stopień inflacyjny utrzymuje, bo to jest też skala dynamiki rozwoju. Nie da się rozwijać przemysłu na kilkanaście procent i jednocześnie utrzymywać inflacji na poziomie 1,5, czy 1 procenta. To oczywista korelacja - dodał.
Korelacja waloryzacji wynagrodzenia do inflacji
Gość "Tematu dnia" zwrócił uwagę, że "dynamika wzrostu wynagrodzeń kontra inflacja koszyka dóbr powszednich" jest sprawą bardzo prostą, a "siła nabywcza Polaka wzrosła trzykrotnie bardziej niż inflacja w ostatnich latach". - Dynamika wzrostu wynagrodzeń i świadczeń największa była osób osób najmniej zarabiających. Proszę porównać najniższą emeryturę, czy wynagrodzenie minimalne względem współczynnika inflacyjnego w ostatnich trzech, czterech latach: jest dwu-, trzykrotnie większy, w zależności od tego, które świadczenie weźmiemy pod uwagę - przekonywał wiceszef MFiPR.
Czytaj także:
- Rekordowy wzrost polskiego PKB, w górę pnie się także inflacja. Znamy najnowsze dane GUS
- Wysoka inflacja ma charakter przejściowy. Goldman Sachs: w 2022 r. dojdzie do gwałtownego wyhamowania wzrostu cen
- Proszę porównać paliwo względem średniego wynagrodzenia (...) Możliwość zakupienia ilości paliwa za godzinę, czy miesiąc pracy, jest o 1/3 większy, niż korelacja wynagrodzenia do ceny paliwa w 2014 i 2015 roku. Patrzę na to bardzo obiektywnie: nie da się bardzo szybko rozwijać nie mając inflacji, ale ważne jest to, by podstawowy współczynnik wynagrodzenia względem inflacji był w korelacji pozytywnej i taką korelację mamy - mówił Waldemar Buda.
REKLAMA
Posłuchaj
Więcej o sytuacji ekonomicznej i politycznej Polski w nagraniu. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy.
***
Audycja: "Temat dnia"
Prowadzący: Antoni Trzmiel
Gość: Waldemar Buda (wiceminister funduszy i polityki regionalnej)
REKLAMA
Data emisji: 16.08.2021
Godz. emisji: 14.33
Polskie Radio 24, IAR/ mbl
REKLAMA