Będzie łatwiej działać grupom producentów rolnych. Nowelizacja ustawy z podpisem prezydenta

Znowelizowana ustawa o grupach producentów rolnych i ich związkach, podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę, doprecyzowuje obowiązujące dotąd przepisy dotyczące tworzenia i działania takich grup.

2021-08-16, 16:55

Będzie łatwiej działać grupom producentów rolnych. Nowelizacja ustawy z podpisem prezydenta
Prezydent RP Andrzej Duda.Foto: Jakub Szymczuk/KPRP/Twitter/@prezydentpl

Ustawa zmniejsza m.in. "obowiązkowy poziom wielkości wyprodukowanych przez członka grupy producentów rolnych produktów lub grupy produktów, ze względu na które grupa została utworzona, jaka musi zostać sprzedana do grupy, z co najmniej 80 proc. do co najmniej 70 proc., przy jednoczesnym objęciu tym obowiązkiem co najmniej 90 proc. producentów zrzeszonych w grupie (zamiast 100 proc. które obowiązują obecnie)".

Ponadto, wprowadza 90-dniowy termin na wydanie przez dyrektora Oddziału Regionalnego ARiMR decyzji o uznaniu grupy oraz zatwierdzeniu planu biznesowego i dokonania wpisu grupy do rejestru grup, co wynika z konieczności sprawdzenia przez ARiMR wymogów kwalifikowalności, weryfikacji i zatwierdzenia planu biznesowego oraz przeprowadzenia kontroli na miejscu przed uznaniem.

Powiązany Artykuł

warzywa 1200.jpg
Minister rolnictwa: chcemy, by konsumenci mogli kupować jak najwięcej towarów bezpośrednio u rolników

Przewiduje również wydłużenie terminu na złożenie przez grupę producentów rolnych wniosku o zatwierdzenie zmian w planie biznesowym w terminie nie późniejszym niż 60 dni przed zakończeniem danego roku działalności grupy.

Nowe przepisy przyznają prezesowi ARiMR kompetencje do stwierdzania nieważności decyzji w sprawie spełniania przez grupy producentów rolnych warunków określonych w ustawie z 15 września 2000 r., wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy z 11 września 2015 r. Celem tej zmiany jest dostosowanie obowiązujących regulacji do aktualnego stanu prawnego dotyczącego uznawania oraz sprawowania nadzoru nad grupami producentów rolnych oraz obowiązujących przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego w zakresie właściwości organów w postępowaniu nieważnościowym.

PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej