Światowy Dzień AIDS. Zbadaj się!
1 grudnia obchodzimy także 25-lecie walki z epidemią HIV - AIDS w Polsce.
2010-12-01, 02:00
Posłuchaj
Pierwszy przypadek zakażenia HIV w naszym kraju został wykryty w 1985 roku. Natomiast pierwsze zachorowanie na AIDS zdiagnozowano rok później.
Dyrektor Krajowego Centrum do spraw AIDS Anna Marzec-Bogusławska uważa, że w ciągu ćwierć wieku nastąpiła zmiana w świadomości społecznej oraz w stosunku do osób zakażonych HIV i chorych na AIDS. Chociaż wciąż nie ma szczepionki przeciw wirusowi dokonał się ogromny postęp w zakresie leczenia i dostępu do nowoczesnych terapii.
Planujesz macierzyństwo? Zrób test
Anna Marzec Bogusławska radzi, by wszystkie kobiety, które planują macierzyństwo lub są w ciąży, rozważyły wykonanie testu na HIV. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia lekarz ma obowiązek zaproponować wykonanie ciężarnej takiego badania. Jest to ważne, ponieważ nawet zakażona HIV pacjentka może urodzić zdrowie dziecko - dodała Anna Marzec Bogusławska.
„Wiedza ratuje życie”
W Warszawie odbędzie się XVII Konferencja Człowiek Żyjący z HIV w Rodzinie i Społeczeństwie.
REKLAMA
Ksiądz Arkadiusz Nowak prezes Instytutu Praw Pacjenta i Edukacji uważa,że wielkim sukcesem jest to, że w Polsce jest dotychczas zaledwie kanaście tysięcy osób zakażonych HIV dlatego, iż mamy doskonale rozwinięty system opieki i leczenia HIV/AIDS. Podczas konferencji prasowej ogłoszona będzie kampania „Wiedza ratuje życie” poinformował ksiądz Nowak.
Bezpłatne i anonimowe badania
Anna Marzec-Bogusławska podkreśla, że według szacunków ponad 20 tysięcy osób w Polsce nie wie , że jest nosicielami wirusa HIV. Przez wiele lat bowiem wirus nie daje żadnych widocznych objawów niszcząc układ immunologiczny.
Anna Marzec-Bogusławska zachęca osoby, które miały więcej niż jednego partnera seksualnego i mają za sobą "ryzykowne zachowania" lub biorą narkotyki do wykonania badań.
Test na HIV może wykonać każda osoba pełnoletnia. Bezpłatnie i anonimowo można się przebadać w 26 punktach konsultacyjno-diagnostycznych na terenie całego kraju.
W ubiegłym roku testy wykonało 26 tysięcy Polaków.
REKLAMA
Na świecie żyje około 33 milionów osób z wirusem HIV
Zgodnie z mottem przewodnim kampanii:"Niezależnie od wyniku masz szanse na normalne życie" specjaliści podkreślają, że zakażeni wirusem HIV mają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia. Jednak przestrzegają, że negatywny wynik dziś, nie chroni przed zakażeniem w przyszłości.
Od początku epidemii w 1985 roku w Polsce stwierdzono zakażenie HIV u prawie 13 tysięcy osób, odnotowano 2353 zachorowania na AIDS, a 1023 chorych zmarło. Leczeniem antyretrowirusowym, finansowanym przez ministerstwo zdrowia, objęto ponad 4800 pacjentów, w tym ponad 130 dzieci.
kh
REKLAMA