"Wielki syn Kościoła i polskiego narodu". Uroczystości pogrzebowe abp. Henryka Hosera
Zakończyło się ostatnie pożegnanie arcybiskupa Henryka Hosera - lekarza, pallotyna, misjonarza, biskupa seniora diecezji warszawsko-praskiej, wysłannika papieskiego w Medziugorie.
2021-08-20, 15:29
W katedrze warszawsko-praskiej św. Michała Archanioła i św. Floriana metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz przewodniczył mszy pogrzebowej. Homilię wygłosił metropolita gdański arcybiskup Tadeusz Wojda.
Powiązany Artykuł
"Był człowiekiem wielkiego zaufania". Bp Solarczyk o abp. Henryku Hoserze
"Dar dla środowiska medycznego"
Jak mówiła Polskiemu Radiu prezes Oddziału Mazowieckiego Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich Grażyna Rybak, arcybiskup Hoser był wielkim darem dla środowiska medycznego.
- Jakbyśmy spotkali przyjaciela, który rozumie nasze problemy medyczne, naszą pracę, udzielał nam wielu wskazówek także duchowych, jako kolega lekarz często podkreślał "no przecież jestem waszym kolegą po fachu" - podkreślała lekarka.
Prezes zwróciła także uwagę, że arcybiskup przekazywał lekarzom wiedzę z zakresu embriologii, o pochodzeniu człowieka, na temat pierwszych faz rozwoju życia.
REKLAMA
Posłuchaj
Prezes podkreśliła, że arcybiskup jednoczył środowisko medyczne wokół pacjenta, co roku zapraszał środowisko medyczne w dniu św. Łukasza na spotkania w podziemiach katedry św. Floriana.
- Na tych spotkaniach wielokrotnie słyszałam, że życie i zdrowie człowieka zawsze powinny stać w centrum medycyny, koncentrował wszystkich lekarzy, pielęgniarki, stomatologów, diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów wokół pacjenta i umożliwiał nam wspólne spotkania, byśmy się znali, konsultowali ze sobą - podkreśliła Grażyna Rybak.
Posłuchaj
Podkreśliła także, że arcybiskup Henryk Hoser dbał o wszechstronny rozwój lekarzy. - O czystość etyki zawodowej i doskonalenie profesjonalizmu lekarskiego, to musiało być w harmonii: rozwój duchowy i rozwój profesjonalny lekarza - mówiła.
Jak dodała Grażyna Rybak, arcybiskup bardzo często powtarzał, że lekarze muszą mieć silną osobowość, uwrażliwiał na dostrzeganie potrzeb pacjenta, postrzeganie człowieka - nie jako numeru choroby.
REKLAMA
Trumna z ciałem arcybiskupa Hosera zostanie złożona w krypcie w podziemiach katedry warszawsko-praskiej.
"Odszedł wspaniały człowiek"
"Po wieczną nagrodę odszedł wspaniały człowiek sumienia i świadek wiary - napisał prezydent Andrzej Duda w liście odczytanym w czasie uroczystości pogrzebowych abp. Henryka Hosera. Dodał, że zmarły był bez reszty oddany swojej posłudze. Słowa prezydenta odczytał Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP.
"Z głębokim żalem żegnam dzisiaj wielkiego syna Kościoła i polskiego narodu, św. pamięci ks. abpa. Henryka Hosera" - napisał Andrzej Duda.
REKLAMA
Prezydent ocenił, że abp Hoser był bez reszty oddany swojej posłudze, a w jego osobie "straciliśmy wielkiego orędownika wartości chrześcijańskich i patriotycznych, obrońcę godności każdego człowieka, praw rodziny oraz etycznych podstaw ładu społecznego zakorzenionego w dziedzictwie europejskiej christianitas".
Prezydent ocenił, że zmarły był głosicielem ważnych, lecz nie zawsze chętnie przyjmowanych prawd. "Potrafił zjednywać sobie ludzkie serca kulturą, wiedzą, błyskotliwą inteligencją, pogodą ducha i autentycznym szacunkiem dla rozmówcy" - podkreślił Andrzej Duda.
W jego ocenie abp Hoser nigdy nie uchylał się od bardzo trudnych zadań. "W ten sposób dowiódł wiary w prawdziwość swojej biskupiej dewizy: większy jest Bóg" - napisał prezydent Duda.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Interwencja Prymasa Polski i wyjaśnienia o. Rydzyka. Komentarze po słowach dyrektora Radia Maryja
Prezydent wyliczał zasługi zmarłego i zarysował jego życiorys. Przekazał też wyrazy głębokiego współczucia rodzinie, przyjaciołom, współpracownikom arcybiskupa oraz duchowieństwu i wiernym diecezji warszawsko-praskiej.
Premier pożegnał pallotyna
Premier Mateusz Morawiecki w liście kondolencyjnym na uroczystość pogrzebową napisał, że żegna człowieka o wielu zasługach, który tworzył historię Kościoła. List odczytał Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.
Szef rządu napisał, że arcybiskup Henryk Hoser nie wahał się zabierać głosu w najtrudniejszych kwestiach, często w sposób zdecydowany i bezkompromisowy.
REKLAMA
Premier zaznaczył, że arcybiskup był kapłanem, który przedstawiał chrześcijaństwo, a w szczególności katolicyzm, jako poważną propozycję intelektualną. "Rozumiał złożoność współczesnego świata, lecz to nie skłaniało go do ucieczki w łatwy relatywizm, przeciwnie, zmuszał siebie i nas wszystkich do stawiania fundamentalnych pytań etycznych i nigdy nie zrezygnował z dążenia do prawdy rozumianej jako obiektywna miara rzeczywistości" - podkreślił Mateusz Morawiecki.
Był oddany innym przez całe swoje życie
Duszpasterz zmarł 13 sierpnia po długiej i ciężkiej chorobie w szpitalu przy ul. Wołoskiej w Warszawie. Miał 78 lat. Posługę kapłańską sprawował 48 lat.
Przez 21 lat (1975-1996) pracował w Rwandzie w Afryce. W latach 2008-2017 kierował diecezją warszawsko-praską. Od 2018 roku był wizytatorem apostolskim w Medziugorie. W Kościele pełnił wiele odpowiedzialnych funkcji, między innymi sekretarza pomocniczego watykańskiej Kongregacji do spraw Ewangelizacji Narodów oraz przewodniczącego Papieskich Dzieł Misyjnych.
W Rwandzie był duszpasterzem, proboszczem, lekarzem, animatorem duszpasterstwa rodzinnego i organizatorem wielu sesji formacji apostolstwa świeckich. W Episkopacie Polski pełnił między innymi funkcję przewodniczącego Zespołu do spraw Bioetycznych.
REKLAMA
Prezydent Andrzej Duda w 2015 roku odznaczył hierarchę Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski.
dz/ng
REKLAMA