Szymon, który mieszkał na słupie
- Szymon Słupnik spędził tu ponad 40 lat. Tu wzniesiona została kolumna, na której postawił swój mały drewniany domek. Tu żył, spał, modlił się – mówił przewodnik oprowadzający po ruinach bazyliki w Qala'at Samaan, miejscu, które wybrał święty eremita.
2023-08-28, 05:30
Szymon był pierwszym, który wybrał szczególny sposób ascezy, wiodąc życie na słupie. Zmarł 28 sierpnia 459 roku. W jego pogrzebie wziął udział patriarcha Antiochii, sześciu biskupów, gubernator cesarski, wielu mnichów i niezliczone rzesze wiernych. Jego ciało uroczyście przeniesione zostało do Konstantynopola.

Szymon (Symeon) Słupnik Starszy urodził się w końcu IV wieku w rodzinie pasterskiej w Sis na pograniczu Cylicji i Syrii. Dziś tereny te należą do Turcji. W krótkim czasie stracił całą rodzinę. Początkowo, jako trzynastoletni chłopiec przystąpił do eremitów w Teleda. - Przebywał z nimi dziewięć lat - mówił syryjski przewodnik. - Później Symeon przeniósł się do Telanissus (obecnie Dair Sem'an).
Wiódł niezwykle ascetyczny styl życia. Z zapisów hagiografów wynika, że krępował ciało sznurem z łyka palmowego, gęsto przetykanym cierniami, kazał zamknąć się w kamiennej cysternie na wodę, mieszkał w tak ciasnej pieczarze, że nie mógł w niej rozprostować nóg, przykuł się do głazu kilkumetrowym łańcuchem.
Ostatecznie trafił w pobliże Antiochii Syryjskiej. - Tu zbudował kolumnę - opowiadał opiekun miejsca. - Na szczycie wzniesiony został malutki drewniany domek. Tu Symeon jadł, spał, modlił się, spędzał tu całe dnie i noce. 42 lata żył tak między dołem i górą tej kolumny.
REKLAMA
Posłuchaj
Kamienny słup początkowo miał 3 m wysokości. Z czasem został podwyższony do ok. 18 m. Z tej wysokości Szymon głosił kazania wiernym, którzy gromadnie przychodzili się tu modlić. Ale nie tylko. Wielu przychodziło pod słup, by porozmawiać z pustelnikiem. Trafiali się pielgrzymi z Arabii, Persji a nawet Rzymu, prosząc o rady, wskazówki i modlitwę. Szymon żywił się tym, co przynieśli mu okoliczni mieszkańcy. Przed deszczem i upalnym słońcem chronił go jedynie płaszcz z kapturem.

Prawosławna hagiografia nazwała świętego Antiocheńskim w odróżnieniu od żyjącego w VI wieku św. Symeona Słupnika Młodszego.
REKLAMA
Wierzy się, że czaszka Szymona Słupnika znajduje się od 1204 r. w klasztorze kamedułów w Arezzo. Na miejscu, gdzie stał słup, wybudowano świątynię (474-491), do której przybywali pątnicy do XVII wieku. Najazd na te ziemie Arabów i trzęsienie ziemi, które nawiedziło te strony sprawiły, że dziś po okazałej bazylice pozostały jedynie ruiny.
bs
REKLAMA