"Są w pełni uzasadnione". Portugalski historyk o reparacjach wojennych dla Polski
Historyk i politolog z Akademii Wojskowej w Lizbonie prof. Antonio Jose Telo uważa, że polski rząd powinien przedstawić władzom Niemiec wniosek o reparacje za zniszczenie kraju w okresie II wojny światowej. - Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony - podkreślił.
2021-09-01, 07:25
Jeden z czołowych w Portugalii znawców problematyki II wojny światowej określił kwestię odszkodowań za szkody odniesione przez Polskę ze strony niemieckiej za "ważne zagadnienie", które zasługuje na szybkie rozwiązanie.
Powiązany Artykuł
Prof. Szewach Weiss: za zburzenie kraju Polsce należą się od Niemców reparacje
"Wniosek moralnie uzasadniony"
Prof. Telo wskazał za zrozumiałe pojawiające się w otoczeniu polskiego rządu głosy dotyczące wystosowania wobec Berlina żądania uregulowania kwestii zniszczeń wojennych.
- Wniosek taki byłby pod względem moralnym w pełni uzasadniony, ponieważ mówimy tu o oczywistej inwazji, brutalnej agresji wobec Polski; przy czym strona polska nie stanowiła żadnego zagrożenia dla agresora - wskazał Jose Antonio Telo.
Autor książki "Neutralność Portugalii i nazistowskie złoto" obawia się, że całkowite zadośćuczynienie przez Niemcy Polsce byłoby dziś mało prawdopodobne.
- Zniszczenia wojenne Polski były tak ogromne, że gdyby zaktualizować dziś tę wartość, otrzymalibyśmy kolosalną kwotę. Na przykład dziesiątki tysięcy zniszczonych podczas wojny budynków w samej tylko Warszawie to gigantyczne w swojej wartości straty - powiedział prof. Telo.
- Prezes IPN: reparacje mogą się stać kamieniem milowym w relacjach polsko-niemieckich
- "Waleczne z gór" - historia bohaterskich góralek walczących z Niemcami
Odnotował też niepoliczalne finansowo straty ludności polskiej zabitej przez niemieckiego agresora i okupanta podczas II wojny światowej.
Wykładowca Akademii Wojskowej w Lizbonie wskazał, że strona niemiecka może próbować odwoływać się do prowadzonych po wojnie rokowań z władzami komunistycznej Polski i ZSRR w sprawie odszkodowań. Zaznacza, że Berlin może też obawiać się, że ewentualna wypłata Warszawie odszkodowań spowoduje żądania reparacji wojennych ze strony innych państw.
- To zagadnienie jest delikatne także dlatego, że Polska we wrześniu 1939 r. nie została zaatakowana jedynie przez Niemcy, ale również przez ZSRR - dodał Telo.
W ocenie portugalskiego historyka Polska powinna domagać się wysokiej kwoty reparacji wojennych od Niemiec, mając jednak na uwadze, że wypłata pełnej sumy za zniszczenia spowodowane przez Berlin jest obecnie mało realna.
- W każdym razie polski rząd powinien podjąć ten temat, gdyż postawi to Niemcy w pozycji obronnej i ułatwi inne prowadzone obecnie negocjacje pomiędzy Warszawą a Berlinem. Nie sądzę, aby ta kwestia miała zaszkodzić przyszłym stosunkom polsko-niemieckim. Wręcz przeciwnie, raczej je poprawi - spodziewa się prof. Telo.
dz
REKLAMA