Rocznica wybuchu II wojny światowej. Prof. Jan Żaryn: europejska pamięć zbiorowa oddala się od tamtych wydarzeń
- Jako Polacy mamy pamięć o II wojnie światowej, która na terenach Polski miała charakter ludobójczy, zarówno z racji okupanta niemieckiego, jak i sowieckiego. Każda polska rodzina została dotknięta skutkami wojny - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego.
2021-09-01, 09:25
1 września 1939 r. o godzinie 4.45 niemiecki pancernik "Schleswig-Holstein" rozpoczął ostrzał Westerplatte - Wojskowej Składnicy Tranzytowej w Wolnym Mieście Gdańsku. W ten sposób padły pierwsze salwy w II wojnie światowej.
Powiązany Artykuł
Prof. Grzegorz Berendt: trwa budowa Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.
Jak zauważył prof. Jan Żaryn, zbiorowa, szczególnie europejska pamięć oddala się od tamtych wydarzeń. - Jest to zapewne wynikiem tego, że media są w rękach ludzi niezbyt wrażliwych na narodowe narracje historyczne i przekazy, które mogą naruszyć spokój czy chęć do życia w pozornym szczęściu, bez pamięci. Tego typu media też są na terenie Polski - zaznaczył.
Czytaj więcej:
- Witek: niektórzy próbują na nowo pisać historię II wojny światowej. Trzeba się temu sprzeciwiać
- Prezydent: Polska była ofiarą od pierwszego momentu II wojny światowej
Na Westerplatte uczczono pamięć ofiar II wojny światowej w 82. rocznicę jej rozpoczęcia. W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele polskich władz, wśród nich premier Mateusz Morawiecki i marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Obecna była również wiceszefowa Komisji Europejskiej Vera Jourova.
REKLAMA
Więcej w zapisie audycji.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Dorota Kania
Gość: prof. Jan Żaryn
REKLAMA
Data emisji: 01.09.2021
Godzina emisji: 07:47
PR24/ka
REKLAMA