Kim jest Marcin Kulasek, nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego?

Marcin Kulasek, dotychczasowy sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, został ministrem nauki i szkolnictwa wyższego. Kim jest polityk Nowej Lewicy i co o nim wiadomo?

2025-01-14, 11:05

Kim jest Marcin Kulasek, nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego?
Marcin Kulasek - nowy minister nauki i szkolnictwa wyższego. Foto: Pawel Wodzynski/East News

Marcin Kulasek nowym ministrem w rządzie Donalda Tuska

Lider Lewicy Włodzimierz Czarzasty zdecydował, że Marcin Kulasek otrzymał nominację na nowego ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Jego zastępczynią została Karolina Zioło-Pużukobecna radna Warszawy i zastępczyni szefa Kancelarii Senatu. Przed świętami Bożego Narodzenia z funkcji szefa MNiSW zrezygnował - po serii nieprzychylnych artykułów na swój temat - Dariusz Wieczorek.

Kim jest Marcin Kulasek? Z wiceszefa MAP na ministra nauki

Marcin Kulasek urodził się 4 kwietnia 1976 roku w Jędrzejowie. Z wykształcenia jest doktorem nauk rolniczych w zakresie technologii żywności i żywienia. Ukończył także podyplomowe studia z zarządzania funduszami unijnymi na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie oraz podyplomowe studia na kierunku bezpieczeństwo i zarządzanie kryzysowe w Studium Wojskowym na Akademii Morskiej w Gdyni.

Polityczny rodowód Marcina Kulaska to Lewica. W latach 2002-2004 był asystentem wojewody województwa warmińsko-mazurskiego, a w latach 2004-2016 pracował w warmińsko-mazurskim oddziale Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Olsztynie. W 2010 roku bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Olsztyna. Cztery lata później w wyborach samorządowych uzyskał mandat radnego sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

W wyborach parlamentarnych w 2019 i 2023 roku uzyskał mandat posła na Sejm RP. 18 grudnia 2023 roku został powołany na stanowisko Sekretarza Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych. W 2024 roku z ramienia Lewicy bez powodzenia startował w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 3.

REKLAMA

Kontrowersje wokół Dariusza Wieczorka

W grudniu ub.r. Wirtualna Polska pisała o kilku sprawach dotyczących Dariusza Wieczorka - m.in. o tym, że nie wpisał on w oświadczeniu majątkowym dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Ten sam portal pisał również, że szefowa związku zawodowego na Uniwersytecie Szczecińskim informowała Wieczorka o nieprawidłowościach, do których, w jej ocenie, dochodzi na uczelni, chciała pozostać anonimowa, ale minister osobiście przekazał jej pisma rektorowi uczelni. Wieczorek zorganizował wówczas konferencję, na której przekonywał, że kobiety nie można uznać za sygnalistkę, a zakres jej skarg to kwestia bieżącego funkcjonowania uczelni. Przepraszając kobietę - "jeśli w jakikolwiek sposób poczuła się urażona" - mówił, że nie poda się z tego powodu do dymisji.

Także w grudniu dziennikarze Wirtualnej Polski informowali, że po objęciu resortu nauki przez Wieczorka zmieniono regulamin Uniwersytetu Szczecińskiego i obsadzono na dyrektorskim stanowisku żonę ministra. Zgodnie z poprzednim brzmieniem przepisów nie mogła ona zostać dyrektorem jednostki, bo nie posiadała stopnia doktora. Dziennikarze wskazywali, że żona rektora uczelni objęła stanowisko w Komisji Ewaluacji Nauki. Wieczorek odnosząc się do sprawy powiedział wówczas PAP, że jego żona pracowała w Centrum Edukacji Medialnej i Interaktywności US od 2021 roku, a wcześniej ponad 25 lat pracowała w TVP Szczecin. Stwierdził też, że "nie ma tutaj żadnej afery, więc te jakieś sugestie, insynuacje, świadczą tylko o tym", że on porządkuje polską naukę i chyba się to komuś nie podoba.

Źródło: PolskieRadio24.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej