Jakie znaczenie dla gospodarki i firm miała tarcza antykryzysowa? Jest nowy raport PIE
Tarcza antykryzysowa była inwestycją, która szybko się zwraca, bo pozwoliła uniknąć masowych zwolnień czy zadłużania się i bankructw przedsiębiorstw - wskazywali uczestnicy debaty eksperckiej PIE "Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm i gospodarki?".
2021-09-01, 19:05
Dyskusja towarzyszyła prezentacji raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego "Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm i gospodarki?" poświęconego roli Tarcz w przeciwdziałaniu ekonomicznym skutkom pandemii COVID-19.
Koszty Tarczy Antykryzysowej bardzo szybko się zwracają
"Tarcza Antykryzysowa nie powinna być oceniana tylko z perspektywy kosztów fiskalnych (...). Uważam, że Tarcza Antykryzysowa była inwestycją, która już dzisiaj, po roku bardzo szybko się zwraca" - ocenił prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys. Jak mówił, była to inwestycja w "utrzymanie potencjału szybkiego rozwoju polskiej gospodarki" i jej powrotu na ścieżkę wzrostu, co pozwoliło m.in. uniknąć trwałego bezrobocia.
Posłuchaj
Posłuchaj
Tarcza Antykryzysowa uratowała gospodarkę i firmy
Także podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii Marek Niedużak podkreślał, że gdyby nie Tarcze, polska gospodarka byłaby w znacznie gorszej sytuacji, niż jest w tej chwili.
"Bylibyśmy z dużo większymi spadkami, z dużo większym bezrobociem, ze znacznie mniejszą liczbą firm, a te firmy, co by były, byłyby znacznie bardziej zadłużone" - powiedział.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Większość firm skorzystała z tarczy antykryzysowej. Nowy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego
Wskazał, że dzięki wzrostowi długu publicznego znacznie ograniczono wzrost długu prywatnego przedsiębiorstw, co pozwoliło im zachować zdolność operacyjną.
Firmy uniknęły gwałtownego wzrostu zadłużenia
Stwierdzono, że pomoc udzielona w ramach Tarczy Antykryzysowej pozwoliła uniknąć istotnego wzrostu krótkookresowego zadłużenia firm, które średnio oscylowało od 1 pkt. proc. do 3 pkt. proc.
"W 2020 r. zmniejszył się też odsetek firm z brakiem płynności finansowej z 19 proc. na początku pandemii do 3-6 proc. w pozostałych kwartałach roku" - zauważono.
W raporcie podkreślono, że Polska należy do grupy krajów (obok Włoch, Danii i Finlandii), charakteryzującej się relatywnie wysoką efektywnością wydatków pomocowych zarówno względem wsparcia pracowników, jak i przedsiębiorstw.
Powiązany Artykuł
Rośnie zadłużenie największych gospodarek. Wszystko przez pandemię
Tarcza uchroniła przed zwiększeniem długu publicznego
W ocenie prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Beaty Daszyńskiej-Muzyczki nawet gdyby nie zdecydowano się na zwiększenie długu publicznego na sfinansowanie Tarcz, sytuacja finansów publicznych i tak by się pogorszyła wskutek wzrostu bezrobocia i upadłości firm.
Prezes ZUS Gertruda Uścińska wskazywała z kolei, że efektywność działań rozwiązań antykryzysowych potwierdzają pozytywne wyniki dotyczące płacenia składek.
REKLAMA
Tarcza przyspieszyła cyfryzację, uchroniła wiele miejsc pracy
Uczestnicy dyskusji podkreślali, że przy wypracowywaniu rozwiązań z Tarcz Antykryzysowych trzeba było bardzo szybko tworzyć nowe instrumenty prawne i cyfryzować wiele procesów. Prezes PFR podkreślał w związku z tym, że wniosek, jaki powinno się wyciągnąć z kryzysu, to lepsze przygotowanie na przyszłość.
"Dobrze by było, żeby, gdy będzie trochę spokojniej w gospodarce, zrobić przegląd utworzonych rozwiązań i uporządkować je, tworząc na przyszłość stabilne instytucje ekonomiczne i prawne, które w sytuacji kryzysu można wyciągnąć z półki i zastosować" - powiedział. Dodał, że chodzi np. o rozwiązania dotyczące ochrony miejsc pracy.
Polska pomoc większa niż w państwach UE
Katarzyna Dębkowska, szefowa zespołu foresightu gospodarczego w Polskim Instytucie Ekonomicznym zwróciła uwagę, że Polska znalazła się w grupie państw, dla których rzeczywiste odczyty wskaźników makroekonomicznych za 2020 r. są powyżej przeciętnej dla UE-27.
"Biorąc pod uwagę skalę pomocy ze środków publicznych w proc. PKB, widzimy, że w Polsce pomoc ta była również ponadprzeciętna na tle innych państw UE. Możemy zatem wnioskować, że wydane pieniądze przełożyły się lepszą niż prognozowana sytuację gospodarczą w naszym kraju" – stwierdziła.
Z Tarczy Antykryzysowej skorzystało 86 proc. firm, wartość pomocy wyniosła prawie 163 mld zł
Według raportu PIE „Tarcza Antykryzysowa. Koło ratunkowe dla firm i gospodarki?”, z rozwiązań dostępnych w rządowym pakiecie pomocy dla firm, tzw. Tarczy Antykryzysowej skorzystało 86 proc. przedsiębiorców. Zwrócono uwagę, że za pośrednictwem PFR, BGK, ZUS, MRPiT oraz ARP rozdysponowano łącznie 162,9 mld zł.
PAP, jk
REKLAMA