"Pokazała pewną zmianę". Bernatowicz o kontrowersyjnej wystawie "Sztuka polityczna"

- Ta wystawa pokazała coś bardzo istotnego, pewną zmianę, która nastąpiła w ciągu ostatnich dekad w sztuce współczesnej - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Bernatowicz, historyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.

2021-09-05, 20:44

"Pokazała pewną zmianę". Bernatowicz o kontrowersyjnej  wystawie "Sztuka polityczna"
Wystawa potrwa do 16.01.2022. Foto: materiał promocyjny

Od ponad tygodnia w Centrum Sztuki Współczesnej w Zamku Ujazdowskim można oglądać wystawę "Sztuka polityczna".

Ideą przewodnią wystawy jest prezentacja prac artystów i artystek, którzy w swojej twórczości odnoszą się do ważnych kwestii społeczno-politycznych, przede wszystkim do kwestii wolności twórczej i nowych zagrożeń w jej realizacji. Z tej perspektywy wypowiadają się w imieniu tych społeczeństw, dla których wolność słowa i wolność tworzenia stanowią fundament wspólnotowej tożsamości.

Powiązany Artykuł

Wystawa 1200
"W Palestynie opór jest codziennością narodu". Sienkiewicz-Nowacka o swojej wystawie

Wśród pokazywanych prac są dzieła szwedzkiego artysty Dana Parka, skazanego za podżeganie do nienawiści na tle rasowym. W związku z tym pod siedzibą CSW obył się protest. Wystawę skrytykowała w licznych artykułach "Gazeta Wyborcza".

- Kiedy protestują środowiska nie związane ze sztuką, gdzie artyści naruszają pewne tabu, przekraczają pewne granice i dotykają rzeczy, które dla osób niezwiązanych ze sztuką są ważne, to wtedy sytuacja z perspektywy sztuki współczesnej jest czymś normalnym. Dlatego, że to zderzenie sfery artystycznej ze sferą religijną doświadczamy tego, widzieliśmy to w sztuce XX wieku wiele razy. Ten motyw transgresji, przekraczania jest wpisany w kod genetyczny sztuki współczesnej - zaznaczył historyk sztuki.

REKLAMA


Posłuchaj

Piotr Bernatowicz o wystawie "Sztuka polityczna" w Centrum Sztuki Współczesnej ("Życie z duszą czy bez?) 21:58
+
Dodaj do playlisty

- Oburzenie nie płynie ze środowisk osób, które są niezaznajomione ze sztuką współczesną, ale właśnie z elit kulturalnych, które firmują swoimi tekstami, deklaracjami bardzo kontrowersyjne projekty artystyczne, obsceniczne, obrazoburcze, a z drugiej strony wydaje się, że każda transgresja byłaby mile widziana. Okazuje się jednak, że są obszary, których przekraczać nie wolno, są tematy tabu dla tego środowiska artystycznego. Właściwie muzea i galerie sztuki przestały być takimi miejscami, gdzie można właściwie testować wszystko - różne tematy - podsumował gość audycji.                

Więcej w nagraniu. 

***

Audycja"Życie z duszą czy bez"

REKLAMA

Prowadził: Filip Memches

Gość: Piotr Bernatowicz (historyk sztuki, dyrektor Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie)

Data emisji: 05.09.2021

Godz. emisji: 19.07

REKLAMA

kmp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej