Nowy wariant koronawirusa. Ekspert: Mu jest mniej zaraźliwy od Delty

Nowy wariant koronawirusa Mu, który wywołuje obawy o skuteczność szczepionek, wydaje się mniej zaraźliwy niż wariant Delta, ale potrzeba większej ilości danych – ocenił ekspert z Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu David Hui, który doradza rządowi w sprawie pandemii.

2021-09-06, 14:38

Nowy wariant koronawirusa. Ekspert: Mu jest mniej zaraźliwy od Delty
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dopisała niedawno Mu do listy tzw. wariantów budzących zainteresowanie (Variants of Interest – VOI), ponieważ występują w niej mutacje mogące sprawić, że obecne szczepionki będą w jej przypadku mniej skuteczne.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ test covid koronawirus badania badanie 1200 free .jpg.jpg
Nowy, niepokojący wariant koronawirusa. WHO monitoruje "Mu"

"Wariant Mu posiada konstelację mutacji wskazujących na potencjalne właściwości ucieczki immunologicznej zbliżone do wariantu Beta" – napisała WHO w cotygodniowym biuletynie z 31 sierpnia. Powołała się przy tym na wstępne dane i podkreśliła, że przypuszczenia te trzeba sprawdzić w dalszych badaniach.

Według hongkońskiej stacji RTHK na świecie zidentyfikowano dotąd około 5 tys. zakażeń wariantem Mu w 39 krajach. Władze Hongkongu potwierdziły niedawno, że w mieście wykryto trzy takie przypadki wśród osób przybywających z Kolumbii i USA w czerwcu i lipcu.

Ekspert: wariant Mu jest mniej zaraźliwy

David Hui z Uniwersytetu Chińskiego ocenił, że wariant Mu jest mniej zaraźliwy od wariantu Delta, która rozprzestrzeniła się na około 160 państw w podobnym okresie, licząc od wykrycia pierwszego przypadku. Eksperci zwracają jednak uwagę, że koronawirus wciąż mutuje i może się stać odporny na szczepionki.

REKLAMA

Czytaj także:

"Wariant Mu został wykryty po raz pierwszy w Kolumbii w styczniu 2021 roku. Od tamtej pory sekwencjonowanie genetyczne wykazało jego obecność w 39 krajach, ale jego udział we wszystkich sekwencjonowanych próbkach w skali globalnej spadł i wynosi obecnie mniej niż 0,1 proc. W Kolumbii i Ekwadorze wciąż jednak rósł i wykryto go tam odpowiednio w 39 proc. i 13 proc. badanych próbek" - wynika z biuletynu WHO.

bf


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej