Kolejny kraj zabezpiecza unijną granicę. Blisko ukończenia jest 25-kilometrowy płot
Płot o wysokości 2,5 metra powstaje na granicy estońsko-rosyjskiej. Ma on być wykonany ze stali i zwieńczony drutem kolczastym. Estonia jest kolejnym państwem Unii Europejskiej, które stawia ogrodzenie na wschodniej granicy.
2021-09-10, 12:32
Jak podał portal euractiv.pl, Estonia jest blisko ukończenia 25-kilometrowego płotu na granicy z Rosją. Fiński publiczny nadawca YLE przekazał, że w kolejnym etapie przewidziano budowę następnych 35 km bariery.
Powiązany Artykuł
Litwa boryka się z kryzysem przy granicy z Białorusią. MSZ: kontynuujemy wsparcie dla naszego sąsiada w UE
Długość estońskiej granicy z Rosją wynosi ok. 330 km, z czego ok. 130 km to granica lądowa. Jak podaje fiński nadawca publiczny, płot ma pomóc Estończykom w przejęciu pełnej kontroli na rosyjskiej granicy.
- Ogrodzenie to tylko część reformy. Większym celem jest to, żebyśmy mogli technicznie monitorować całą wschodnią granicę przez całą dobę – powiedział w rozmowie z YLE Egert Belitšev, zastępca dyrektora jednostki kontroli granicznej estońskiej policji i straży granicznej.
Bariera ma powstać na całym odcinku lądowym. Według planów do 2027 r. granica na całej długości ma być strzeżona przez kamery i monitorowana w czasie rzeczywistym.
Ochrona granic UE
Estonia to kolejny kraj Unii Europejskiej, który buduje fizyczną barierę na swoich wschodnich granicach.
Powiązany Artykuł
Tak białoruskie służby traktują migrantów. Litewscy strażnicy publikują nagranie z wydarzeń na pograniczu
Litwa na początku lipca wprowadziła stan nadzwyczajny i wzmocniła patrolowanie granicy, angażując w to zadanie między innymi wojsko. Miesiąc później tamtejszy parlament zdecydował o budowie ogrodzenia o długości około 500 kilometrów na granicy litewsko-białoruskiej.
Władze Łotwy zdecydowały się na wprowadzenie stanu wyjątkowego, który obowiązuje od 11 sierpnia i potrwa do 10 listopada. Rozszerza on m.in. uprawnienia Państwowej Straży Granicznej.
REKLAMA
Podobną decyzję o wprowadzeniu stanu wyjątkowego, pomimo sprzeciwu opozycji, podjął rząd w Polsce. Obowiązuje on od 2 września i ma potrwać 30 dni.
Ponadto żołnierze wybudowali już ponad 50 km ogrodzenia na granicy polsko-białoruskiej, a pracę Straży Granicznej wspiera około 2 tys. żołnierzy wojsk operacyjnych.
euractiv.pl/yle.fi/tvp.info/bf
REKLAMA
REKLAMA