"Był bohaterem narodowym". Wspomnienia o kard. Wyszyńskim w dniu jego beatyfikacji

W południe w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie rozpocznie się uroczysta msza święta, podczas której beatyfikowani zostaną kardynał Stefan Wyszyński i matka Elżbieta Róża Czacka.

2021-09-12, 09:47

"Był bohaterem narodowym". Wspomnienia o kard. Wyszyńskim w dniu jego beatyfikacji
Stefan Wyszyński . Foto: Forum/Grzegorz Galazka

Ks. Czesław Banaszkiewicz wspomniał, że święcenia kapłańskie otrzymał od prymasa Wyszyńskiego 61 lat temu. - Zdanie, które mi napisał - "księdzu Czesławowi na walkę o Królestwo Boże z serca błogosławię". Ten wpis pod obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej jest wielką relikwią i pamiątką. Wszystkim znane jest jego powiedzenie: "Tylko Bogu przez Maryję" i to było jego przesłaniem - mówił duchowny

Posłuchaj

Wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego w dzień beatyfikacji (IAR) 0:27
+
Dodaj do playlisty

Powiązany Artykuł

Wyszyński-1200x660.jpg
Prymas Stefan Wyszyński- zobacz serwis specjalny

Podkreślił również, że "prymas był bohaterem narodowym" - Dzisiaj dziękujemy Bogu za to, że będzie wyniesiony na ołtarze wraz z matką Elżbietą Czacka, która tworzyła dzieło Lasek dla niewidomych. A przecież kardynał, jako kapłan posługiwał jako kapelan powstania i nosił rannych do szpitala w Laskach pod Warszawą - zaznaczył

Posłuchaj

Ks. Czesław Banaszkiewicz wspomina Prymasa Wyszyńskiego (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj więcej:

Anna Rastawicka z Instytutu Prymasa Wyszyńskiego wspomina lata pracy w Sekretariacie Prymasa. - Był wciąż inwigilowany przez służby PRL - mówiła.

REKLAMA

- Dom był nieustannie obserwowany. Naprzeciwko panowie siedzieli cały czas. Wiedzieli wszystko: kto wchodził, a kto wychodził. W domu ks. Prymasa były podsłuchy. Kiedyś ktoś przyszedł i mówi: "Eminencjo są tu podsłuchy, trzeba wyjąć", a Wyszyński odpowiedział: "po co ściany niszczyć, przecież jedne wyjmiemy, to włożą inne. Ja nie mam nic do ukrycia. My musimy żyć święcie, a co mam do powiedzenia w sprawach społecznych, mówię na ambonie" - dodała.

Posłuchaj

Anna Rastawicka wspomina Stefana Wyszyńskiego (IAR) 0:30
+
Dodaj do playlisty

- Prymas charakteryzował się prostą, niezłomną wiarą - mówiła Anna Rastawicka. Przywołała wydarzenia z 1966 roku, gdy trwały obchody tysiąclecia chrztu Polski.

Posłuchaj

Anna Rastawicka - wspomnienie kardynała Stefana Wyszyńskiego (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Anna Rastawicka wspomniała też niezwykłą pracowitość kardynała Wyszyńskiego i jego rozmodlenie.

Posłuchaj

Anna Rastawicka wspomniała kard. Wyszyńskiego (IAR) 0:31
+
Dodaj do playlisty

Biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha mówił, że kardynał Wyszyński jest wzorem do naśladowania. - Uczył zawierzenia Bogu, modlitwy, miłości do ojczyzny. Robił to przede wszystkim świadectwem swojego życia, a potem słowami. Z jednej strony to nic nowego, bo to jest ewangelia, która ma dwa tysiące lat, a z drugiej strony jest to ciągle nowe, ponieważ nadal jest to rewolucja, do której nadal nie dorastamy i której się uczymy dzięki świętym takim, jak on - tłumaczył

REKLAMA

Posłuchaj

Biskup pomocniczy warszawski Michał Janocha wspomina kard. Wyszyńskiego (IAR) 0:28
+
Dodaj do playlisty

Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczyć będzie legat papieski kardynał Marcello Semeraro, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Towarzyszyć mu będą jałmużnik papieski kardynał Konrad Krajewski, kardynał Dominik Duka z Pragi, kardynał Kazimierz Nycz i kardynał Stanisław Dziwisz. Koncelebrować mszę świętą będzie około 600 księży z Polski, około 80 polskich biskupów i 45 hierarchów z zagranicy.

nj


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej