Wsparcie dla Afganistanu zaoferowały już Pakistan i Chiny. Zachód nadal się przygląda

Podczas gdy międzynarodowi darczyńcy zbierają się w poniedziałek w Genewie, aby omówić kwestie zw. z pomocą humanitarną dla Afganistanu, sąsiedzi - Chiny i Pakistan - już zaoferowali wsparcie i dyskutują o przyszłych potrzebach kraju rządzonego przez talibów.

2021-09-13, 11:55

Wsparcie dla Afganistanu zaoferowały już Pakistan i Chiny. Zachód nadal się przygląda

Eksperci twierdzą, że gospodarka w rozdartym wojną kraju jest w kryzysie i nadchodzi kryzys humanitarny. Jednak Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie niechętnie są, aby przekazać talibom fundusze, dopóki islamski ruch bojowy nie zapewni, że będzie przestrzegał praw człowieka, a w szczególności praw kobiet. Zamrożone są również aktywa zagraniczne tego kraju o wartości około 10 mld dolarów, przechowywane za granicą.

- Zrozumiałym celem jest wyjęcie tych funduszy spod faktycznej administracji talibów - powiedziała w tym tygodniu Radzie Bezpieczeństwa Deborah Lyons, specjalna przedstawicielka Sekretarza Generalnego ONZ w Afganistanie. - Nieuniknionym skutkiem będzie jednak poważne spowolnienie gospodarcze, które może wtrącić wiele kolejnych milionów osób w biedę i głód oraz wygenerować masową falę uchodźców i faktycznie cofnąć Afganistan o całe pokolenia.

Innym skutkiem może być zbliżenie Afganistanu do jego sąsiadów i bliskich sojuszników, Pakistanu i Chin, które już wysłały do Afganistanu samoloty z zaopatrzeniem. Zasygnalizowały one również, że są otwarte na zwiększenie zaangażowania.

Chiny ogłosiły w zeszłym tygodniu, że wyślą do Afganistanu żywność i artykuły medyczne o wartości 31 milionów dolarów, co jest jedną z pierwszych obietnic pomocy zagranicznej od czasu przejęcia władzy przez talibów w zeszłym miesiącu.

REKLAMA

Pakistan w zeszłym tygodniu wysłał władzom w Kabulu zapasy takie jak olej kuchenny i lekarstwa, podczas gdy minister spraw zagranicznych tego kraju wezwał społeczność międzynarodową do dostarczenia pomocy bez warunków i odmrożenia afgańskich aktywów.

Powiązany Artykuł

shutt kobiety Afganistan 1200.jpg
Życie gospodarcze w Afganistanie stanęło w miejscu. Stracone dwudziestolecie?

Minerały i bojownicy

Pakistan ma głębokie więzi z talibami i jest oskarżany o wspieranie grupy, która przez 20 lat walczyła z rządem w Kabulu popieranym przez USA. Islamabad zaprzecza tym oskarżeniom.

Chiny, pozostające w silnym sojuszu z Pakistanem, również angażowały się w sprawę. Niektórzy analitycy twierdzą, że skusiły je bogactwa mineralne tego kraju, w tym duże zasoby litu, kluczowego składnika akumulatorów do pojazdów elektrycznych. Chiny wyraziły również zaniepokojenie z powodu bojówek, które mogłyby przenieść się z Afganistanu przez ich granicę, i chcą, aby administracja talibów pomogła je powstrzymać.

Poza pomocą humanitarną niektórzy eksperci i urzędnicy w regionie twierdzą, że ogromna chińska Inicjatywa Pasa i Drogi może zapewnić Afganistanowi długoterminową rentowność ekonomiczną.

REKLAMA

Jedną z możliwości jest przyłączenie się Afganistanu do Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (CPEC). Pekin zobowiązał się przeznaczyć ponad 60 miliardów dolarów na projekty infrastrukturalne w Pakistanie, z czego większość w formie pożyczek.

- Talibowie z zadowoleniem przyjęliby przyłączenie się do CPEC, Chiny również byłyby bardzo zadowolone - powiedział Rustam Shah Mohmand, były ambasador Pakistanu w Afganistanie.


PolskieRadio24.pl/ Reuters/ mib

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej