Prezydent: Polacy nigdy nie dali wiary propagandzie, szkalującej żołnierzy podziemia niepodległościowego
W Krakowie rozpoczęły się uroczystości pogrzebowe żołnierzy podziemia niepodległościowego: księdza Władysława Gurgacza "Sema", Ryszarda Kłaputa "Pomsty" i ppor. Tadeusza Zajączkowskiego "Mokrego". Składamy dzisiaj hołd trzem polskim patriotom, bohaterom powstania antykomunistycznego, którzy za wierność RP zapłacili najwyższą cenę – napisał w liście prezydent Andrzeja Duda.
2021-09-14, 13:38
Powiązany Artykuł
Żołnierze niezłomni pośmiertnie uhonorowani. Szef MON mianował ich na stopień oficerski
Prezydent podziękował wszystkim osobom i instytucjom, które przyczyniły się do odnalezienia i identyfikacji szczątków żołnierzy niezłomnych.
- Uważam za nasz, współczesnych Polaków, obowiązek, by tym, którzy oddali życie za wolność Ojczyzny zapewnić godny pochówek i oddać należyte honory – podkreślił.
Prezydent dodał, że jest dumny, iż krakowianie pielęgnują pamięć i czczą bohaterów. I wspomniał, że nazwa ulica Montelupich budziła w Krakowie podobną grozę jak ul. Rakowiecka w Warszawie, a prawda o tym, co tam się działo długo czekała na ujawnienie.
REKLAMA
- Dopiero w ostatnich latach niepodległa Polska z determinacją podjęła poszukiwania swoich najwierniejszych synów, których reżim zgładził i próbował usnąć z pamięci potomnych. Ale te plany zbrodniarzy się nie powiodły. W polskich domach przez pół wieku przechowywano wspomnienia i pamiątki po bohaterach, traktowane jak relikwie patriotyczne – napisał Andrzej Duda.
- Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydencka ustawa opublikowana w Dzienniku Ustaw
- Prezes IPN: reparacje mogą się stać kamieniem milowym w relacjach polsko-niemieckich
"Polacy nie dali wiary propagandzie"
Jak podkreślił, Polacy nigdy nie dali wiary propagandzie szkalującej żołnierzy podziemia niepodległościowego, zwłaszcza ks. Władysława Gurgacza.
REKLAMA
- Przeszło 70 lat po ich śmierci żegnamy ich uroczyście jako dumę narodu – stwierdził w liście prezydent. Za wybitne zasługi dla niepodległości Polski podporucznik Tadeusz Zajączkowski został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Dudę Krzyżem Oficerskim, a Ryszard Kłaput Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenia odebrali z rąk zastępca szefa Kancelarii Prezydenta Piotra Ćwika przedstawiciele rodzin: bratanek Tadeusza Zajączkowskiego Grzegorz Zając i bratanek Ryszarda Kłaputa Robert Kłaput.
Ks. Władysław Gurgacz już wcześniej – w 2007 roku był uhonorowany pośmiertnie przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Mszy św., która rozpoczęła się w bazylice Mariackiej, przewodniczy bp Robert Chrząszcz.
Ks. Władysław Gurgacz, Ryszard Kłaput i ppor. Tadeusz Zajączkowski zostaną pochowani w wojskowej części Cmentarza Rakowickiego w nowej Kwaterze Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego 1939-1963.
REKLAMA
PAP/IAR/in./
REKLAMA