Na Woli powstanie mural na cześć Jana Lityńskiego
W warszawskiej dzielnicy Wola powstaje mural upamiętniający byłego działacza demokratycznej opozycji w okresie PRL, który w tym roku zginął w tragicznych okolicznościach.
2021-09-17, 05:40
Mural przedstawiający Jana Lityńskiego powstaje na skrzyżowaniu alei "Solidarności" i ulicy Towarowej z inicjatywy Krzysztof Strzałkowskiego, burmistrza dzielnicy Wola, oraz Wolskiego Centrum Kultury. Dzieło autorstwa Brunona Neuhamera zostanie odsłonięte 26 września, podczas uroczystości "Wolność kocham i rozumiem: Jan Lityński i Komitet Obrony Robotników".
– Jan Lityński był człowiekiem prawym, niezłomnym i przyzwoitym, bez którego nie byłoby wolnej Polski – mówił o opozycjoniście Krzysztof Strzałkowski. – Przez całe swoje życie walczył i stosował się do uniwersalnych i ponadczasowych wartości. Wola posiada wielką robotniczą historię i jest poniekąd symbolem transformacji w pigułce, dlatego zgodziliśmy się, że jest idealnym miejscem, aby upamiętnić tak wielkiego i zasłużonego dla narodu Polaka.
– Chciałbym, aby mural Bruno Neuhamera, przypominał nam, że przyzwoitość i uczciwość, nawet w samotności, w zderzeniu z machiną opresji, ma głęboki sens – mówił Krzysztof Mikołajewski, dyrektor Wolskiego Centrum Kultury.
Jan Lityński był organizatorem i uczestnikiem studenckich wystąpień w marcu 1968 roku, za co został skazany na 2,5 roku więzienia. Pracował jako robotnik, a następnie jako programista komputerowy.
REKLAMA
W 1976 roku był współzałożycielem "Biuletynu Informacyjnego", pierwszego pisma ukazującego się poza cenzurą. W następnych latach pracował w redakcji "Robotnika", niezależnego pisma na rzecz zakładania wolnych związków zawodowych. Był członkiem KSS "KOR" i współpracownikiem jego Biura Interwencyjnego.
W latach 80. aktywnie działał w Niezależnym Samorządnym Związku Zawodowym "Solidarność" którego doradcą został w 1980 roku. Został internowany po wprowadzeniu stanu wojennego. Po ucieczce z przepustki z więzienia od 1984 roku działał w solidarnościowym podziemiu. W 1989 roku był uczestnikiem obrad Okrągłego Stołu. Został wybrany do Sejmu RP w wyborach kontraktowych w 1989 roku z województwa wałbrzyskiego.
W latach 1989-2001 sprawował mandat posła na Sejm z ramienia ROAD, a następnie UD i UW, której był wiceprzewodniczącym. W latach 2010–2015 był doradcą prezydenta Bronisława Komorowskiego ds. kontaktów z partiami i środowiskami politycznymi.
Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą. Utonął 21 lutego 2021 roku w Narwi w okolicach Pułtuska, kiedy próbował ratować psa, pod którym załamał się lód. Miał 75 lat.
REKLAMA
PAP/sa
REKLAMA