Ks. Studnicki: powołanie zespołu do zbadania akt kościelnych skonsultujemy ze Stolicą Apostolską

- Propozycja powołania wspólnego interdyscyplinarnego zespołu z Państwową Komisją ds. pedofilii do zbadania akt kościelnych będzie bardzo poważnie rozważona i przeanalizowana - powiedział w kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki. Zaznaczył, że będzie ona przedmiotem konsultacji ze Stolicą Apostolską.

2021-09-18, 01:21

Ks. Studnicki: powołanie zespołu do zbadania akt kościelnych skonsultujemy ze Stolicą Apostolską

Komisja ds. pedofilii zaproponowała w piątek polskiemu Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych. Jego zadaniem byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dziecka poniżej lat 15. 

"Propozycja Państwowej Komisji dotyczy powołania interdyscyplinarnego zespołu, składającego się z zaproponowanych przez stronę kościelną ekspertów z zakresu prawa kanonicznego oraz z przedstawicieli Państwowej Komisji mających doświadczenie w badaniu spraw dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci" - informuje komisja.

Powiązany Artykuł

pkdp pap 1200.jpg
Państwowa Komisja ds. Pedofilii przedstawiła pierwszy pełny raport

- Jeszcze nie miałem okazji rozmawiać z abp Wojciechem Polakiem, który jest Delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. ochrony dzieci i młodzieży - powiedział w piątek na antenie TVN24 ks. Studnicki.

Jak zaznaczył, "na pewno bardzo poważnie rozważymy i przeanalizujemy tę propozycję i na pewno będzie ona przedmiotem konsultacji ze Stolicą Apostolską". Wyjaśnił, że "kwestia wglądu w akta kościelne, ich udostępnianie, nie jest decyzją Episkopatu Polski, ale Stolicy Apostolskiej". - Od 2001 roku wszystkie postępowania są zarezerwowane dla Stolicy Apostolskiej - podkreślił ks. Studnicki.

REKLAMA

"Każda sprawa powinna zostać wyjaśniona"

Zaznaczył, że "każda sprawa dotycząca pedofilii powinna zostać wyjaśniona". - Pierwszą instytucją za to odpowiedzialną jest państwo, czyli prokuratura - oświadczył ks. Studnicki.

Zwrócił uwagę, że bardzo wiele spraw zgłaszanych po latach to sprawy przedawnione z punktu wwiedzenia prawa państwowego.

- W polskim prawodawstwie przestępstwa wykorzystania seksualnego osób małoletnich bardzo szybko się przedawniają - jest to 12 lat po uzyskaniu przez osobę pokrzywdzoną pełnoletniości - powiedział ks. Studnicki. Wyjaśnił, że w przypadku osób mających powyżej 31 lat ich zgłoszenia są przyjmowane przez organy ścigania i następnie umarzane z powodu przedawnienia.

Podkreślił, że niezbędna jest zmiana przez państwo prawa na takie, które umożliwi organom ścigania prowadzenie postępowań.

REKLAMA

Przypomniał, że postulat zniesienia przedawnienia został już dawno zgłaszany, także przez Państwową Komisję ds. Pedofili. - Spotkał się z niezrozumieniem. Do dziś to prawo nie zostało zmienione - wskazał ks. Studnicki.

Zaznaczył, że Kościół nie ma żadnych trudności we współpracy z sądami, z prokuraturą, z policją. - W przypadku, kiedy prokuratura prosi o dostęp do akt postępowania, Kościół od zniesienia sekretu papieskiego, czyli od grudnia 2019 roku, ma zielone światło, żeby udostępniać akta postępowań kościelnych - i to robi - wyjaśnił.


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej