Współpraca słowackich naukowców z chińskim think tankiem. W tle Nord Stream 2

Dziennik "SME" ujawnił, że naukowcy z Uniwersytetu Ekonomicznego w Bratysławie piszą dla związanego z chińskim rządem think tanku analizy wydarzeń na Słowacji. Teksty miały dotyczyć m.in. ewolucji poglądów na Nord Stream 2 lub systemu emerytalnego.

2021-09-23, 19:50

Współpraca słowackich naukowców z chińskim think tankiem. W tle Nord Stream 2
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: shutterstock.com/hlopex

Według SME od 2017 roku słowaccy naukowcy z prywatnej uczelni ekonomicznej dostarczyli Chińczykom około 160 cotygodniowych płatnych analiz.

Powiązany Artykuł

1200 (1).jpg
Sprawa zabójstwa Jana Kuciaka. Słowacki Sąd Najwyższy unieważnił wyrok

Zdaniem dziennika współpraca rozpoczęła się od powstania w 2017 r. w Budapeszcie China-CEE Institute, think tanku prowadzonego przez Chińską Akademię Nauk Społecznych. Zdaniem ekspertów jest ona wykorzystywana przez rząd w Pekinie do celów politycznych.

Instytut ma związek z inicjatywą 16+1 czy tzw. projektem Nowego Jedwabnego Szlaku, poprzez który Chiny planowały wzmocnić swoją pozycję w Europie Środkowo-Wschodniej.

Poszukiwano osób zainteresowanych Chinami

Kluczowym okazała się znajomość środowiska i języków. Współpraca z lokalnymi uczelniami miała zlikwidować te ograniczenia. Instytut Chiński chciał nawiązać współpracę z każdym, kto w jakiejś formie zajmował się tematyką chińską.

REKLAMA

Czytaj także:

Z czasem, według dziennika, Chińczycy zaczęli ograniczać swoją współpracę na Słowacji do tych osób, które mają podobną wizję świata.

Według jednego z naukowców, który zerwał współpracę, Chiny postrzegają przedstawicieli ośrodków badawczych jako osoby, które mogą wpływać na opinię publiczną i kształtowanie polityki państwa, także w sprawach, które interesują Chiny.

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej