"Przeważa chęć maksymalizacji korzyści politycznych". Wiech o stanowisku Czech ws. Turowa

- W Czechach mamy ostatnią prostą kampanii wyborczej, wybory odbędą się na początku października i czescy politycy chcą wykorzystać konflikt z Polakami - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Wiech z portalu Energetyka24.pl. W piątek ruszył kolejny etap rozmów obustronnych dotyczących kopalni Turów.

2021-09-24, 12:23

"Przeważa chęć maksymalizacji korzyści politycznych". Wiech o stanowisku Czech ws. Turowa
Komin elektrowni Turów. Foto: shutterstock/canon_photographer

Posłuchaj

Jakub Wiech o negocjacjach ws. Turowa (Temat dnia/Gość PR24)
+
Dodaj do playlisty

Gość Polskiego Radia 24 przypomniał, że negocjacje trwają już od czterech miesięcy. - Nałożenie przez TSUE postanowienia o zastosowaniu środka tymczasowego było sygnałem dla strony polskiej, że trzeba siąść z Czechami do rozmów i rozwiązać sprawę polubownie, by Praga wycofała swój pozew. Do tego czasu można było mówić o wielu polskich błędach. Jednak potem mieliśmy do czynienia z wykorzystywaniem sprawy przez stronę czeską. W Czechach mamy ostatnią prostą kampanii wyborczej, wybory odbędą się na początku października i czescy politycy chcą wykorzystać konflikt z Polakami. Sprawy toczą się po myśli Czechów, Polacy przegrywają konflikt i są zdani na łaskę Pragi - powiedział Jakub Wiech. 


Powiązany Artykuł

Ireneusz Zyska rozmowa1200.jpg
"Polityczna, nacechowana niechęcią wobec Polski". Ireneusz Zyska o decyzji TSUE ws. kopalni Turów

Zwrócił też uwagę, że trudno jest wymyślić, co jeszcze można zaoferować Czechom. - Strona polska zgadza się na spełnienie kluczowych warunków. Chcemy iść na rękę naszym południowym sąsiadom. Możemy mówić o braku woli porozumienia ze strony czeskiej i chęci maksymalizacji korzyści politycznych - dodał.

Jego zdaniem postanowienia TSUE ws. Turowa są zbyt daleko idące. - Nie uwzględniają specyfiki i znaczenia kopalni dla regionu i systemu energetycznego w Polsce. Jest to jednak konsekwencja błędów popełnionych na etapie polubownego załatwienia sprawy, przed złożeniem pozwu do TSUE. Tę sprawę można był rozwiązać bez konieczności angażowania TSUE. Konflikt z Czechami o Turów trwa de facto od 2016 roku, można go było wcześniej zakończyć - podsumował Jakub Wiech.


Posłuchaj

Jakub Wiech o negocjacjach ws. Turowa (Temat dnia/Gość PR24( 13:11
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

W maju 2021 roku TSUE nakazał Polsce wstrzymać wydobycie w Turowie do czasu merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy. Gdy Polska nie zastosowała się do decyzji, Czechy wystąpiły o nałożenie na nią kary. Domagały się 5 mln euro kary dziennie. W poniedziałek TSUE postanowił, że Polska ma płacić Komisji Europejskiej 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni.

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Mirosław Skowron

REKLAMA

Gość: Jakub Wiech (Energetyka24.pl)

Data emisji: 24.09.2021

Godzina: 11.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej