Ochrona gospodarstwa przed ASF lub zalaniem. ARiMR zbiera wnioski o wsparcie
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje zapobiegające zniszczeniu potencjału produkcji rolnej.
2021-09-29, 10:23
Posłuchaj
- Pomoc skierowana jest do dwóch grup beneficjentów - podkreśla Tomasz Kuśnierek, zastępca prezesa ARiMR. Pierwsza z nich to rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą przynajmniej 50 świń bądź zrealizowali zobowiązania w ramach wariantu 7.4 (zachowanie lokalnych ras swiń) i chcą przeprowadzić inwestycje w zabezpieczenie gospodarstwa przed wirusem afrykańskiego pomoru świń. Druga grupa to spółki wodne lub ich związki, w których większość stanowią rolnicy, posiadający grunty rolne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych gruntów rolnych jest w posiadaniu rolników.
Powiązany Artykuł
Rolnictwo na terenach górskich – jak je wspierać i utrzymywać jego opłacalność
Jaka jest wysokość wsparcia i na co można je przeznaczyć?
Standardowo pomoc jest wypłacana w formie refundacji do 80 procent poniesionych kosztów kwalifikowanych.
- Wysokość wsparcia zależy od tego, kto się o nie ubiega. Jeżeli jest to rolnik, który chce chronić gospodarstwo przed ASF, to maksymalna wysokość dofinansowania wynosi 100 tysięcy złotych. W przypadku spółek wodnych jest to milion złotych - mówi Tomasz Kuśnierek.
Posłuchaj
Katalog inwestycji, które mogą być dofinansowane, jest bardzo szeroki.
REKLAMA
- Rolnicy mogą otrzymać wsparcie m.in. na utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej, na wyposażenie gospodarstwa w urządzenie do dezynfekcji czy wykonanie remontu lub przebudowy, które doprowadzą do tego, że świnie będą przetrzymywane w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach. Spółki wodne lub ich związki mogą starać się o wsparcie na inwestycje w sprzęt do utrzymania urządzeń wodnych - wyjaśnia zastępca prezesa ARiMR.
Szczególnym przypadkiem inwestycji jest budowa lub przebudowa ogrodzenia. W tej sytuacji zwrotowi podlega 80 procent kosztów, określonych według standardowych stawek jednostkowych. Stawki te wynoszą: 230 zł w przypadku wykonania metra bieżącego ogrodzenia, 2100 złotych za wykonanie bramy , 710 złotych w przypadku furtki.
Wnioski można składać w ARiMR do 26 listopada tego roku.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA
REKLAMA