"Polskie wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt". Szef MON o planach modernizacji armii

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak powiedział, że polskie wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny oraz ciężki sprzęt. W ocenie ministra jest to konieczne do odstraszenia potencjalnych agresorów. Na konferencji Defence24 Day szef resortu obrony narodowej przedstawił główne plany modernizacji polskiej armii.

2021-09-29, 15:28

"Polskie wojsko musi być liczniejsze i wyposażone w nowoczesny sprzęt". Szef MON o planach modernizacji armii

Mariusz Błaszczak przypomniał, że na początku września podpisał umowę ramową z konsorcjum PGZ-NAREW na zakup 23 zestawów systemu obrony powietrznej krótkiego zasięgu. Obie strony czekają jeszcze negocjacje.

Powiązany Artykuł

sejm głosowanie free tt 1200.jpg
Przedłużenie stanu wyjątkowego. Jest decyzja marszałek Sejmu ws. głosowania

- Będę konsekwentnie oczekiwał zarówno od oficerów zajmujących się tym zakupem, jak i przedstawicieli przemysłu szybkich i skutecznych negocjacji, tak aby system NAREW w możliwie jak najkrótszym czasie wszedł na stan Sił Zbrojnych RP - powiedział minister obrony narodowej, dodał, że program "Narew" jest największym programem modernizacyjnym w historii polskich sił zbrojnych. Sprzęt wyprodukują rodzime firmy.

Posłuchaj

Szef MON o planach modernizacji polskiej armii na Defence24 Day (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Szef MON wskazał, że jeszcze w tym roku do Polski zostaną dostarczone pierwsze elementy systemu przeciwrakietowego PATRIOT. - Niedługo spodziewamy się dostaw w ramach pierwszej fazy programu "Wisła". Dostawa obu baterii systemu PATRIOT planowana jest do końca przyszłego roku. Osiągnięcie wstępnej gotowości operacyjnej planowane jest na przełomie 2023 i 2024 roku - wyjaśnił Mariusz Błaszczak.

REKLAMA


Posłuchaj

Błaszczak: niedługo spodziewamy się dostaw w ramach pierwszej fazy programu "wisła" (IAR) 0:16
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także:

Marynarka wojenna

Modernizacja obejmuje także marynarkę wojenną. W lipcu bieżącego roku Inspektorat Uzbrojenia podpisał umowę z konsorcjum PGZ-MIECZNIK na dostawę trzech okrętów nawodnych. - Ten kontrakt jest największym w historii zamówieniem dla krajowego przemysłu obronnego. W ramach programu Marynarka RP otrzyma trzy okręty wyposażone w nowoczesne systemu radiolokacyjne, artyleryjskie i rakietowe - powiedział minister Mariusz Błaszczak.

Umowa z Turcją 

Szef MON przypomniał również o podpisanej w maju bieżącego roku umowie z Turcją na zakup czterech zestawów dronów bojowych. To łącznie 24 bezzałogowe statki powietrzne uzbrojone w pociski przeciwpancerne. Kontrakt obejmuje pakiet logistyczny i szkoleniowy. Pierwszy zestaw ma trafić do polskiej armii w przyszłym roku. Z kolei od Stanów Zjednoczonych Polska planuje zakupić najnowszą wersję czołgów Abrams. MON zamierza pozyskać 250 maszyn wraz z pakietem logistycznym i szkoleniowym za kwotę ponad 23 miliardów złotych. Abramsy trafią do baz na wschodzie Polski w ramach 18 Dywizji Zmechanizowanej.

Nowe decyzje

Ponadto szef resortu obrony poinformował, że wczoraj Rada Modernizacji Technicznej podjęła decyzję o zakupie czterech kolejnych śmigłowców Black Hawk s-70i dla wojsk specjalnych. W ramach reformy systemu zakupu sprzętu wojskowego od 1 stycznia 2022 roku kompetencje Inspektoratu Uzbrojenia przejmie Agencja Uzbrojenia. Będzie funkcjonowała jako jednostka budżetowa, czyli bez zarządu i rady nadzorczej.

REKLAMA

Konferencja Defence24 Day

Dwudniowa międzynarodowa konferencja Defence24 Day w Warszawie jest poświęcona bezpieczeństwu militarnemu. W jej trakcie specjaliści z Polski i zagranicy będą dzielić się doświadczeniem z operacji sił specjalnych i ratownictwa pola walki. Konferencji towarzyszy wystawa sprzętu i wyposażenia jednostek specjalnych.


Posłuchaj

Szef MON: ten kontrakt jest największym zamówieniem w historii Krajowego Przemysłu Obronnego (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

nj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej