"Koniec świata postwartości". Magdalena Piejko o kondycji polskiego kina
- Debata stała się bardziej pluralistyczna, mam wrażenie, że jesteśmy na progu zmiany pokoleniowej, mamy kilka filmów, przy których możemy porozmawiać, ważnych dla wspólnoty - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Piejko, wicedyrektor Filmoteki Narodowej.
2021-09-30, 16:55
Polskie i międzynarodowe dokumenty, fabuły, reportaże radiowe oraz wideoklipy są prezentowane podczas XIII Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni. Łącznie zapoznać się można z ponad 90 produkcjami. Wydarzeniu towarzyszą spotkania z twórcami i bohaterami filmów.
Powiązany Artykuł
"Wyjątkowe święto polskiego kina". Arkadiusz Gołębiewski o tegorocznym Festiwalu NNW
Magdalena Piejko komentowała stan polskiej kinematografii w kontekście filmów pokazywanych na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych oraz na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmowym "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" w Gdyni.
- Nie ma świata postwartości postulowanego w niektórych kręgach akademickich jako czegoś obowiązującego w świadomości społecznej. […] W filmie "Zupa nic" okazuje się, że z synem zomowca nie wypada się spotykać, to jest coś złego. Ludzie Solidarności są dobrzy, mają swoje problemy, ale ten podział jest oczywisty dla normalnej wrażliwości człowieka. To nie tylko filmy rozliczeniowe, ale mówiące o wspólnym doświadczeniu - zauważyła.
Posłuchaj
Gość audycji podkreślała, że historie leżą na sercu dużo większej liczbie osób niż tylko z kręgu Festiwalu NNW. Odniosła się także do filmu "Żeby nie było śladów" w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego.
REKLAMA
- Cieszy mnie, że bestialstwo aparat władzy PRL jest pokazane takie, jakie było, szczególnie jeśli chodzi o wtrącanie się w intymne sprawy osobiste ludzi, dobrze, że świat się o tym dowie. Jednak sama historia, nie jest ukazana tak, jakby chcieli ludzie zajmujący się tym tematem. Jest w tym filmie pokazana ubecka teza, że do tego pobicia doszło przypadkowo, tu mamy niespójność - zaznaczyła.
Podczas rozpoczętego w środę w Gdyni XIII Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" pokazanych zostanie blisko 100 filmów o tematyce historycznej.
Do konkursu polskich filmów dokumentalnych zgłoszono 30 dzieł. Polski Konkurs radiowy to 13 dokumentów radiowych, a w konkursie wideoklipów wystartuje 15 teledysków podejmujących wiele tematów dotyczących historii najnowszej.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: Temat dnia / Gość PR24
Prowadzący: Antoni Opaliński
Gość: Magdalena Piejko
REKLAMA
Data emisji: 30.09.2021
Godzina emisji: 15.09
ka
Polecane
REKLAMA