Wiceszef MSWiA: polskie służby zatrzymały ponad 120 osób pomagających w przerzucie imigrantów

- W ciągu ostatnich dwóch miesięcy zatrzymano już 120 "pomocników" nielegalnych imigrantów - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży. Jak dodał, to członkowie grup przestępczych, a stan wyjątkowy utrudnia ich działalność.

2021-09-30, 21:15

Wiceszef MSWiA: polskie służby zatrzymały ponad 120 osób pomagających w przerzucie imigrantów
Straż Graniczna . Foto: Twitter/@Straz_Graniczna

Powiązany Artykuł

straż graniczna 1200 free (1).jpg
Coraz więcej imigrantów szturmuje polską granicę. SG: obawiamy się, że padnie kolejny rekord

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży był w czwartek gościem "Wiadomości" w TVP Info. Był tam pytany m.in. o sytuację na granicy polsko-białoruskiej. - Większości osób, które próbują nielegalnie przekroczyć granicę - albo im się to uniemożliwia, albo są w pasie objętym stanem wyjątkowym bardzo szybko wyłapywani - przekazał Poboży.

Wiceszef MSWiA mówił też o tym, że największa korzyść z obowiązywania stanu wyjątkowego na trzykilometrowym odcinku granicy, jest taka, że "osoby, które pomagają nielegalnym imigrantom, czyli członkowie jakichś grup przestępczych […], nie mogą ich odbierać bezpośrednio pod granicą".

- Ten trzykilometrowy bufor oznacza, że ci pomocnicy, a mamy ich zatrzymanych już 120 od dwóch miesięcy, muszą oczekiwać na tych "swoich turystów" trzy lub więcej kilometrów przed granicą - wyjaśnił. Poinformował jednocześnie, że w czwartek do godz. 16 nielegalnych przekroczeń granicy było ponad 400. Poboży podkreślał także, że jeśli Straż Graniczna natrafia na imigrantów, którzy przekroczą granicę nielegalnie i potrzebują pomocy, jest ona im udzielana.

Migranci przy polskiej granicy

Od początku września Straż Graniczna odnotowała blisko 6 tys. prób nielegalnego przejścia z Białorusi do Polski.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego - obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Czytaj także:

Rada Ministrów podjęła decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni. Po naradzie prezydenta m.in. z ministrami MSWiA, MON, komendantem głównym SG, zastępcą szefa Sztabu Generalnego WP oraz szefem BBN Pawłem Solochem prezydent podpisał wniosek. Wniosek został skierowany do Sejmu. W czwartek wieczorem zostanie on przedstawiony parlamentarzystom oraz poddany pod głosowanie.

REKLAMA

kp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej