Stan wyjątkowy przedłużony. Prezydent podpisał rozporządzenie
- Prezydent Andrzej Duda podpisał w piątek rozporządzenie o przedłużeniu stanu wyjątkowego o 60 dni w części województw podlaskiego i lubelskiego, w przygranicznym pasie z Białorusią - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP.
2021-10-01, 16:40
Rozporządzenie wejdzie w życie po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw. Zgodnie z rozporządzeniem, stan wyjątkowy obowiązujący od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią - czyli na części województw podlaskiego i lubelskiego - zostanie przedłużony o 60 dni.
Powiązany Artykuł
Rada Ministrów podjęła we wtorek decyzję o zwróceniu się do prezydenta Andrzeja Dudy o przedłużenie stanu wyjątkowego w przygranicznym pasie z Białorusią o 60 dni. Wieczorem tego dnia prezydent spotkał się w BBN z szefami MSWiA, MON i Straży Granicznej. Po zakończeniu narady prezydent potwierdził, że dotyczyła wtorkowej decyzji rządu, by przedłużyć stan wyjątkowy. Jak dodał, problem na granicy polsko-białoruskiej wciąż występuje. - Wydaje się w tym momencie, że wprowadzenie tego stanu wyjątkowego na okres 60 dni kolejnych będzie uzasadnione - ocenił prezydent.
W środę Andrzej Duda podpisał i przesłał do Sejmu wniosek ws. wyrażenia zgody na przedłużenie stanu o 60 dni. W czwartek wieczorem Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego. Za wyrażeniem zgody na przedłużenie stanu wyjątkowego za głosowało 237 posłów, przeciw było 179, od głosu wstrzymało się 31.
- Rekompensata za okres obowiązywania stanu wyjątkowego. Ustawa z podpisem prezydenta
- Prezydent wnioskuje o przedłużenie stanu wyjątkowego. Wiemy, kiedy Sejm podejmie decyzję w tej sprawie
- PSL wstrzymało się od głosu ws. stanu wyjątkowego. Sawicki: daliśmy kolejny sygnał PiS
Przedłużenie stanu wyjątkowego o 60 dni rekomendował rządowi minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. - Robimy wszystko, by polska granica wschodnia już nigdy nie była przedmiotem żadnych nacisków i żadnych cynicznych gier ze strony jakiegokolwiek reżimu politycznego - powiedział minister podczas piątkowego posiedzenia Sejmu.
Powiązany Artykuł
"Opozycja mówiła głosem Putina i Łukaszenki". Bogdan Rzońca o głosowaniu ws. stanu wyjątkowego
Stan wyjątkowy przy granicy
Stan wyjątkowy został wprowadzony 2 września na 30 dni. Obejmuje 183 miejscowości. To około 3-kilometrowy pas przygraniczny biegnący przez Podlasie i Lubelszczyznę. Wiąże się on między innymi z ograniczeniami w przemieszczaniu się i odwiedzaniu tych regionów z zewnątrz, w tym z zakazem obecności mediów na miejscu.
W obszarze objętym stanem wyjątkowym nie odbywają się imprezy masowe, a każdy dorosły przebywający w miejscu publicznym musi mieć przy sobie dowód tożsamości.
Początkowo został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Przedstawiciele rządu uzasadniali konieczność wprowadzenia stanu wyjątkowego tym, że reżim Aleksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową", używając do tego migrantów, oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad, których aktywna część trwała w dniach 10-16 września.
REKLAMA
kmp,nt
REKLAMA