Debata w PE ws. KPO. Ćosić: nieoficjalnie mówi się, że chodzi o prymat prawa krajowego nad unijnym
- Oficjalnie chodzi o Izbę Dyscyplinarną SN, natomiast nieoficjalnie mówi się, że w rzeczywistości może chodzić o prymat polskiego prawa nad prawem unijnym - powiedziała na antenie Polskiego Radia 24 Dominika Ćosić, korespondentka TVP w Brukseli, odnosząc się do debaty w PE ws. polskiego KPO.
2021-10-06, 11:40
W środę w Parlamencie Europejskim odbędzie się debata dotycząca Krajowych Planów Odbudowy. Ostatni zaakceptowany plan pochodzi z Estonii. Wiadomo, że środowa debata skupi się na Polsce i na Węgrzech.
Powiązany Artykuł
"To propozycja niewoli prawnej". Suski o działaniach Unii ws. KPO
Budapeszt twierdzi, że jego plan jest nieakceptowany ze względu na ustawę o ochronie dzieci, którą Parlament Europejski i UE nazywają ustawą anty-LGBT. Jeżeli chodzi o Polskę, to z Brukseli płyną sprzeczne sygnały. Jedni przedstawiciele unijnych instytucji mówią, że chodzi o ustawy dotyczące izby dyscyplinarnej, a inni - że o to, iż Polska uznała wyższość prawa krajowego nad unijnym.
- Oficjalnie chodzi o Izbę Dyscyplinarną SN. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok ws. listu prejudycjalnego wysłanego przez jednego z polskich sędziów. TSUE potępił Polskę. Uznał, że jest to niezgodne z prawem unijnym - powiedziała Dominika Ćosić. - Natomiast nieoficjalnie mówi się, że w rzeczywistości może chodzić o pryzmat polskiego prawa nad prawem unijnym - dodała.
- Postępowanie Komisji Europejskiej ws. polskiego KPO. Brudziński: to działania pozatraktatowe
- Eksperci: kolejny ostrożny budżet na okres przejściowy
Korespondentka TVP w Brukseli przypomniała, że w podobny sposób o TSUE i PE wypowiadały się znacznie wcześniej Trybunały Niemiec, Francji i Hiszpanii. Dziennikarka odniosła się do sprawy Katalonii.
- Hiszpanie postanowili całkowicie zlekceważyć orzeczenie TSUE, bo - jak tłumaczyli - bezpieczeństwo kraju jest ważniejsze - dodała.
Posłuchaj
Stany Zjednoczony Unii Europejskiej
Zdaniem Dominiki Ćosić plan stworzenia Stanów Zjednoczonych Unii Europejskiej zaczyna się burzyć.
- Będzie to utrudnione przez takie kraje jak Polska i Węgry, a za nimi może pójdą następne. Dlatego jest tak wielka kumulacja przeciwko Polsce i Węgrom - stwierdziła. - Jeżeli te dwa kraje się ugną, jeżeli w Polsce będzie jednak orzeczenie naszego Trybunału Konstytucyjnego, że prawo krajowe stoi ponad prawem unijnym, to będzie to znak dla innych, że ostatni bastion oporu padł i w tym momencie już nie będzie żadnej przeszkody do utworzenia Stanów Zjednoczonych Unii Europejskiej - wyjaśniła.
REKLAMA
***
Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"
Prowadził: Michał Rachoń
Gość: Dominika Ćosić (korespondentka TVP w Brukseli)
REKLAMA
Data emisji: 06.10.2021
Godz. emisji: 10.35
REKLAMA