Michał Rachoń o orzeczeniu TK: TSUE orzekał w sprawach, które przekraczają kompetencje UE
- Trybunał stwierdził wyraźnie, że sędziowie, którzy będą powoływać się w swoich decyzjach bezpośrednio na orzeczenie TSUE będą postępować niezgodnie z prawem i konstytucją - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Rachoń, TVP Info. Gościem audycji był także Jacek Prusinowski, Radio Plus.
2021-10-08, 19:09
Powiązany Artykuł

Publicysta: orzeczenie TK wpisuje się w werdykty trybunałów w innych państwach
W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy europejskie w zakresie, w jakim organy Unii Europejskiej działają poza granicami kompetencji przekazanych przez Polskę, są niezgodne z polską konstytucją. Niezgodny z konstytucją jest także przepis europejski uprawniający sądy krajowe do pomijania przepisów konstytucji lub orzekania na podstawie uchylonych norm, a także przepisy Traktatu o UE uprawniające sądy krajowe do kontroli legalności powołania sędziego przez prezydenta oraz uchwał Krajowej Rady Sądownictwa ws. powołania sędziów.
Na antenie Polskiego Radia 24 Michał Rachoń stwierdził, że "działania, o których tutaj mówimy, które są przyczyną całej tej dyskusji, która się przed trybunałem odbyła, mają właśnie taką genezę, że TSUE orzekał w sprawach, które przekraczają kompetencje Unii Europejskiej".
Posłuchaj
Odnosząc się do konsekwencji, jakie może nieść za sobą orzeczenie, wskazał, że "konsekwencje polityczne będą związane z tym, co wydarzy się na rynku, nazwijmy to, przestrzeni wymiaru sprawiedliwości w Polsce".
- Trybunał stwierdził wyraźnie, że sędziowie, którzy będą powoływać się w swoich decyzjach bezpośrednio na orzeczenie TSUE, na przykład po przez kwestionowanie statusu innych sędziów, będą postępować niezgodnie z prawem i konstytucją - podkreślił.
REKLAMA
Jacek Prusinowski zaznaczył z kolei, że jest "to kolejny element trwającej od wielu lat dyskusji na temat tego czy Komisja Europejska i TSUE mogą mieć wpływ na polski wymiar sprawiedliwości czy nie".
- Wczorajsze orzeczenie traktuje właśnie o tym, że to jest poza traktatem i dlatego nie powinny unijne organy decydować o tym jak wygląda polskie sądownictwo - podkreślił. - Od lat jednak KE i TSUE twierdzą, że jest inaczej - dodał.
- Co do zasady zgadzam się z tym, że racja jest po stronie rządu i to wczorajsze orzeczenie też wydaje się czymś absolutnie oczywistym - wskazał.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Krzysztof Świątek
Goście: Michał Rachoń (TVP Info) i Jacek Prusinowski (Radio Plus)
REKLAMA
Data emisji: 08.10.2021
Godzina: 18:06
jb
REKLAMA