"Passports for Life". Instytut Pileckiego otwiera w Los Angeles wystawę o polskich dyplomatach ratujących Żydów
W Holocaust Museum w Los Angeles zostanie otwarta wystawa "Passports for Life" (o 14:00 czasu LA, czyli 21:00 czasu obowiązującego w Polsce).
2021-10-10, 04:34
Ekspozycję ukazującą działania polskich dyplomatów ratujących Żydów w czasie drugiej wojny światowej stworzył Instytutu Pileckiego. Wystawa poświęcona jest przede wszystkim działającej w Szwajcarii grupie ambasadora Polski Aleksandra Ładosia. Była ona złożona z polskich dyplomatów i przedstawicieli organizacji żydowskich wystawiających Żydom z Polski i innych państw okupowanej Europy - skazanym przez Niemców na Zagładę - fałszywe paszporty neutralnych krajów latynoamerykańskich.
Powiązany Artykuł
German Death Camps - zobacz serwis edukacyjno-społeczny
Dyrektor Instytutu Pileckiego Wojciech Kozłowski podkreśla, że fakt, iż wystawa zostanie pokazana w Holocaust Museum w Los Angeles, ma wyjątkowe znacznie. - Po raz pierwszy ta wystawa trafia do Stanów Zjednoczonych. Pamiętajmy, że jest to miejsce o tyle szczególne, że znajduje się tam duża diaspora żydowska, z drugiej strony na terenie Stanów Zjednoczonych jest kilka bardzo ważnych muzeów poświęconych Holocaustowi. Bez wątpienia historia grupy Ładosia jest istotnym przykładem ratowania ludności żydowskiej, która powinna wybrzmieć zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, gdzie ta historia jest po prostu nieznana - dodaje.
Katarzyna Grabowska z Działu Wystaw Instytutu Pileckiego wyjaśnia, że wystawa ma niekonwencjonalną formę. - Aleksander Ładoś był ambasadorem polskim w szwajcarskim Bernie, więc postanowiliśmy odejść od tradycyjnej formy opowiadania i zrobiliśmy taki quasi-gabinet ambasadora. Prezentujemy tam wszystkie biogramy całej grupy Ładosia, świadectwa multimedialne ocalałych i kopie paszportów, oryginały są przechowywane w bezpiecznym miejscu. Zrobiliśmy kopie, by jak najwięcej osób mogło zobaczyć, jak książeczka małego formatu 80 lat temu ratowała życie - mówiła.
REKLAMA
Posłuchaj
Powiązany Artykuł
Pamięci Polaków Ratujących Żydów - kliknij w obrazek i zobacz serwis historyczny
Do tej pory w wyniku badań i poszukiwań udało się ustalić nazwiska ponad trzech tysięcy osób, dla których zostały wystawione paszporty. Dyrektor IP Wojciech Kozłowski podkreśla, że nie jest to liczba precyzyjna, a mówienie i przybliżanie historii grupy Ładosia na całym świecie może pozwolić na dokładniejsze oszacowanie liczby osób, które ocalały dzięki pomocy polskich dyplomatów. Wystawa będzie prezentowana do końca roku.
Polscy dyplomaci we współpracy ze środowiskami żydowskimi rozpoczęli tak zwaną akcję paszportową w 1941 roku w szwajcarskim Bernie. Jej celem było ratowanie Żydów przed Holokaustem. Aleksander Ładoś, Konstanty Rokicki, Abraham Silberschein, Chaim Eiss, Stefan Ryniewicz oraz Juliusz Kühl, znani także jako Grupa Ładosia, wystawiali fałszywe paszporty i poświadczenia obywatelstwa krajów latynoamerykańskich na nazwiska Żydów zagrożonych Zagładą. Była to szansa na internowanie tych osób oraz ewentualną wymianę na niemieckich jeńców wojennych.
dn
REKLAMA
REKLAMA