Piotr Borys: PiS chce wyprowadzić Polskę z UE
- Reforma wymiaru sprawiedliwości poniosła fiasko i zgodnie z orzeczeniem TSUE musiałaby być cofnięta. Na to nie godzi się Solidarna Polska i minister Zbigniew Ziobro. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, nie mając wyboru, ratuje większość parlamentarną kosztem narażenia polskich interesów w Europie - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Borys z Platformy Obywatelskiej.
2021-10-11, 17:54
Trybunał Konstytucyjny przychylił się do wniosku premiera i orzekł, że zaskarżone przez Prezesa Rady Ministrów przepisy Traktatu o Unii Europejskiej, w rozumieniu wskazanym we wniosku, są niezgodne z Konstytucją.
Powiązany Artykuł

"Konstytucja RP wyraźnie mówi, że jest na szczycie hierarchii źródeł prawa". Prof. Kłak o wyroku TK
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że mamy do czynienia z wyprowadzaniem Polski z UE. - Nie ma dla nas bardziej bezpiecznego miejsca przed np. potencjalną agresją Rosji niż UE. Każdy, kto chce wyprowadzać Polskę z UE, szkodzi interesowi państwa polskiego. Formacją, która do tego dąży, jest PiS. Bardzo użyteczny Trybunał Konstytucyjny, na zamówienie polityczne, dokonał bezprawnej oceny orzeczenia TSUE. TK nie ma podstaw do badania orzeczeń TSUE w tym zakresie, a TSUE nie ma prawa badać polskiej konstytucji. Traktaty europejskie i konstytucja są zgodne. TSUE ma natomiast prawo badać ustawy, które naruszają europejskie normy - tłumaczył Piotr Borys.
Przypomniał, że celem reformy wymiaru sprawiedliwości miało być też przyspieszenie działania sądów. - Postępowania sądowe jednak się wydłużyły. Reforma wymiaru sprawiedliwości poniosła fiasko i zgodnie z orzeczeniem TSUE musiałaby być cofnięta. Na to nie godzi się Solidarna Polska i minister Zbigniew Ziobro. Prezes PiS Jarosław Kaczyński, nie mając wyboru, ratuje większość parlamentarną kosztem narażenia polskich interesów w Europie. W normalnej sytuacji minister Ziobro powinien podać się do dymisji - zauważył poseł Koalicji Obywatelskiej.
REKLAMA
- Jeżeli podważyliśmy traktaty, to znaczy, że wypowiadamy międzynarodową umowę akcesyjną. Nie ma najmniejszej kolizji pomiędzy traktatem a konstytucją. Jest kolizja pomiędzy traktatem i ustawą, czyli aktem niższego rzędu. TK nie miał prawa oceniać orzeczeń TSUE, bo tym samym oceniał traktat jako niezgodny z konstytucją. Tymczasem on jest zgodny z konstytucją - dodał.
Posłuchaj
Premier złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego po marcowym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE orzekł wówczas, że Krajowa Rada Sądownictwa w aktualnym kształcie nie daje gwarancji bezstronnego wskazywania kandydatów na sędziów.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
***
Audycja: "Rozmowa PR24"
Prowadził: Adrian Klarenbach
Gość: Piotr Borys, KO
Data emisji: 11.10.2021
Godzina emisji: 16.35
PR24
REKLAMA