Talibowie walczą o uznanie międzynarodowe. Dr Górka-Winter: dla nich to sprawa kluczowa
- Dla talibów sprawa uznania międzynarodowego jest kluczowa. Dwa miesiące po przejęciu władzy bez większego oporu sprawia, ich zdaniem, że władza w Afganistanie powinna zostać uznana - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Beata Górka-Winter z UW. Gościem "Kontrapunktu" był także Marcin Krzyżanowski z Warsaw Institute.
2021-10-12, 21:02
Prowadzone w Katarze przez USA rozmowy z talibami, pierwsze od czasu przejęcia przez nich kontroli nad Afganistanem, były "szczere i profesjonalne" - oświadczył w niedzielę rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. Dzisiaj swoje rozmowy prowadzą przedstawiciele UE.
Powiązany Artykuł
Afganistan wróci do obcinania rąk i egzekucji. Jest reakcja USA
Pieniądze
Dr Beata Górka-Winter podkreśla, że dążeniem do uznania międzynarodowego kryją się przede wszystkim interesy ekonomiczne. - Dla talibów sprawa uznania międzynarodowego jest kluczowa. Dwa miesiące po przejęciu władzy bez większego oporu sprawia, ich zdaniem, że władza w Afganistanie powinna zostać uznana. Zapewnili sobie pełną dominację nad krajem i konsekwentnie to podkreślają - powiedziała.
- Według talibów nie ma dziś żadnej przesłanki, aby zostali uznani jako legalna władza polityczna. Pozwoliłoby to im oczywiście przejąć kontrolę nad środkami, o które zabiegają. Afganistan dzisiaj jest ekonomicznie słaby i pogrążony w kryzysie - dodała.
REKLAMA
Czytaj także:
- Dr Wojciech Wilk: talibowie cały czas są uznawani za organizację terrorystyczną
- "Spotykają się z otwartymi groźbami". Niemiecka organizacja niepokoi się o afgańskich współpracowników
- Afganistan: atak terrorystyczny w Dżalalabadzie. Wśród ofiar dwóch talibów i cywile
Marcin Krzyżanowski odniósł się do najdłużej trwających walk w Dolinie Pandższeru. - Z punktu widzenia międzynarodowego, opór w Pandższeru nie wpływa na kwestię uznania międzynarodowego. Ruch, który sprzeciwił się talibom, jest wysoce problematyczny z formalnego punktu widzenia. Nie uważa się go za kontynuację rządu Afganistanu - zaznaczył.
- Narodowy front oporu, który jest w Pandższeru, występuje pod inną flagą i ze swoimi postulatami. Nie roszczą sobie prawa do kontynuacji. Jest to typowy ruch oporu - ocenił.
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy
Posłuchaj
***
Audycja: "Kontrapunkt"
REKLAMA
Prowadzący: Michał Strzałkowski
Goście: Marcin Krzyżanowski (Warsaw Institute, były polski dyplomata w Afganistanie), dr Beata Górka-Winter (Uniwersytet Warszawski, uczestnik misji eksperckich w Afganistanie)
Data emisji: 12.10.2021
Godzina: 20:33
REKLAMA
dz
Polecane
REKLAMA