"Nie możemy udawać, że Berlin pełni wyłącznie rolę arbitra". Niemieckie media o kopalni Turów

Kopalnia Turów stała się problemem dla niemieckiej i czeskiej branży węglowej - zauważa część niemieckich mediów. "Apele o zlikwidowanie polskiej kopalni pogłębiają wrażenie, że Unia Europejska ponownie zawiodła" - twierdzi dziennik "Handelsblatt".

2021-10-12, 21:36

"Nie możemy udawać, że Berlin pełni wyłącznie rolę arbitra". Niemieckie media o kopalni Turów
Rosną przychody Australii z eksportu węgla, gazu i węgla koksującego.Foto: videomundum/ Shutterstock

Zdaniem wydania za fasadą postulatów dekarbonizacji toczy się "twarda gra o interesy". "Nie możemy udawać, że w sprawie Turowa Berlin spełnia wyłącznie rolę bezstronnego arbitra" - uważa korespondent dziennika Mathias Brüggmann.

Powiązany Artykuł

1200_Turów_shutterstock.jpg
"Nie możemy zgodzić się na jej zamknięcie". Na spotkaniu Rady OECD w Paryżu wiceszef MSZ zabrał głos ws. kopalni Turów

Posłuchaj

Kopalnia Turów stała się problemem dla niemieckiej i czeskiej branży węglowej - zauważa część niemieckich mediów - relacja Wojciecha Osińskiego (IAR) 0:49
+
Dodaj do playlisty

Według niego, majowego wyroku TSUE, obowiązującego Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla na Dolnym Śląsku, nie należałoby sprowadzać jedynie do żądań "szermierzy prawdy o zmianie klimatu".

Czytaj także: 

Wtóruje mu publicysta Frank Hennig, wskazując na złoża węgla brunatnego, w które obfituje saksońska Żytawa, oraz spora część niemieckiego obszaru Łużyc. "Trudno nie zauważyć bezmiaru hipokryzji, gdy lobbyści branży węglowej zabierają się do ochrony środowiska w sąsiednich krajach" - tłumaczy Hennig, przypominając, że we wschodnich landach zmagających się z deindustrializacją przemysł węglowy należy do najbardziej pożądanych pracodawców.


mbl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej