XVIII Międzynarodowy Konkurs Chopinowski. Dziś trzeci etap
23 uczestników z 11 krajów, w tym 6 Polaków, zmierzy się w trzecim etapie XVIII Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego. W Filharmonii Narodowej w Warszawie rano rozpoczną się przesłuchania ostatniej przed finałami rundy zmagań.
2021-10-14, 04:04
- Pianiści staną przed wyzwaniem zagrania pełnego recitalu - mówi dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, Artur Szklener. - Mówimy zatem w tym momencie o pełnowartościowym koncercie - wskazał.
Powiązany Artykuł
Co słychać w trzecim etapie?
- W programie trzeciego etapu konkursu mamy prawdopodobnie najtrudniejsze gatunki, jeśli chodzi o twórczość Fryderyka Chopina. Są to przede wszystkim mazurki i jego największe formy, czyli sonaty - wyjaśnił Artur Szklener.
Posłuchaj
Uczestnicy
Jako pierwszy przed jurorami i publicznością zaprezentuje się Szymon Nehring, który po raz drugi bierze udział w konkursie. Jak przyznał, tym razem ma inne podejście do muzyki Chopina.
- Zdecydowałem się na udział, ponieważ przekonałem się bardzo do muzyki Chopina. Szczerze mówiąc, jak poprzednio grałem w konkursie, nie czułem tej muzyki - tego ciepła, które jest w tej muzyce - mówił.
REKLAMA
Posłuchaj
Piotr Alexewicz na przesłuchanie trzeciego etapu wybrał cykl preludiów Chopina. Jak tłumaczył - w tych utworach jest "wszystko - każda emocja, każde uczucie, które człowiek może przeżyć". - To jest coś niezwykłego - zapewniał.
Posłuchaj
Czytaj także:
Powiązany Artykuł
Chopin popularny
- Wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o mazurkach, ale boimy się zapytać
- XVIII Konkurs Chopinowski. Specjalny cykl w Trójce
- Sześciu Polaków w III etapie Konkursu Chopinowskiego
Konkurs Chopinowski
Wśród Polaków zakwalifikowanych do trzeciego etapu znaleźli się też: Mateusz Krzyżowski, Jakub Kuszlik, Kamil Pacholec i Andrzej Wierciński. Ponadto w kolejnej rundzie usłyszymy 5 pianistów z Japonii, 3 z Włoch, 2 z Kanady, a także reprezentantów Rosji i Korei Południowej.
Nazwiska finalistów poznamy w sobotę 16 października, a zwycięzcę Konkursu - 20 października. Otrzyma on złoty medal i nagrodę w wysokości 40 tysięcy euro. Polskie Radio ufundowało nagrodę specjalną za najlepsze wykonanie mazurków. Wyróżnienie to przyznawane jest przez publicznego nadawcę od pierwszego konkursu - w 1927 roku.
REKLAMA
Całość Konkursu transmituje Program 2 Polskiego Radia - współorganizator wydarzenia. Specjalne pasma poświęcone konkursowi przygotowały wszystkie programy Polskiego Radia, a audycje można znaleźć w specjalnym serwisie multimedialnym. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.
jbt
REKLAMA