Zbliża się szczyt Rady Europejskiej. Szymański: KE powinna zająć się sytuacją energetyczną

- Widać wyraźnie zejście się dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu i kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Te kwestie powinny być przedmiotem dyskusji i działań Komisji Europejskiej - tak o przyczynach podwyżek cen energii mówił minister ds. UE Konrad Szymański.

2021-10-15, 13:40

Zbliża się szczyt Rady Europejskiej. Szymański: KE powinna zająć się sytuacją energetyczną
Siedziba Komisji Europejskiej . Foto: Shutterstock

Minister ds. UE, który podczas posiedzenia sejmowej komisji ds. UE udzielał informacji o najbliższym szczycie Rady Europejskiej zaplanowanym na 21 i 22 października, podkreślał, że tematyka będzie zdominowana m.in. przez pandemię. Wśród tematów rozmów unijnych liderów wymienił szczepienia, udział państw trzecich w programie certyfikatu covidowego oraz inicjatywę HERA, która ma służyć lepszemu przygotowaniu do innych kryzysów pokroju kryzysu pandemicznego.

Powiązany Artykuł

energetyka stock 1200.jpg
Zapadła decyzja sądu UE. Sprawa dotyczy bezpieczeństwa energetycznego Polski

Posłuchaj

Konrad Szymański: jednym z omawianych zagadnień będzie sytuacja epidemiczna w Europie (IAR) 0:24
+
Dodaj do playlisty

Jako kolejny obszar tematyczny Konrad Szymański wymienił wymiar cyfrowy, w tym założenia polityki cyfrowej i rosnącą liczbę ataków hybrydowych.

Trudna sytuacja energetyczna w Europie

Jednak minister ds. UE jako najpilniejszy temat rozmów wskazał jednak podwyżkę cen energii, z którą zmaga się dziś cała UE. Akcentował, że poza względami obiektywnymi, w tym warunkami pogodowymi i wzrostem zapotrzebowania na gaz w krajach azjatyckich, na ceny energii wpływa także polityka klimatyczna UE, rynek uprawnień do emisji w ramach systemu ETS oraz praktyki Gazpromu.

- Widzimy dzisiaj wyraźnie, że zapełnienie magazynów i gazociągów ze strony rosyjskiej jest bardzo niskie. Uważamy, że Komisja Europejska powinna zbadać ten problem pod kątem uczciwych praktyk rynkowych - podkreślił Konrad Szymański.

REKLAMA

Czytaj więcej:

- Widać wyraźnie zejście się tych dwóch elementów: praktyk rynkowych Gazpromu jako jednego z głównych dostawców, a z drugiej strony bardzo kluczowego momentu w obszarze certyfikacji Nord Stream 2. Ta sprawa powinna być przedmiotem bardzo poważnej dyskusji, a także bardzo poważnych, konkretnych działań ze strony KE - ocenił minister.

Według Konrada Szymańskiego, UE powinna wyciągnąć wnioski z rosnących cen energii przede wszystkim pod kątem usprawnienia - odpowiadającego w 40 proc. za wzrost cen - systemu handlu emisjami.

Nasilający się kryzys migracyjny

Wśród tematów unijnego szczytu minister wymienił także politykę migracyjną, a zwłaszcza omówienie prac nad paktem migracji i azylu oraz wyciągnięcie wniosków z sytuacji na wschodniej granicy UE. - Widać wyraźnie, że migracja może być elementem nacisku, jeśli nie wojny hybrydowej, skierowanej niekoniecznie wobec konkretnych państw UE, ale wobec całej UE - zauważył Konrad Szymański.

REKLAMA

Posłuchaj

Konrad Szymański: migracja jest elementem wojny hybrydowej (IAR) 0:32
+
Dodaj do playlisty

- Warunkiem minimalnym prowadzenia jakiejkolwiek polityki w obszarze migracji jest skuteczna kontrola granicy i efektywne zapobieganie nielegalnej migracji na granicy zewnętrznej UE - ten pogląd dzisiaj zyskuje niestety bardzo gorzkie potwierdzenie w rozwoju wypadków na naszej wschodniej granicy - dodał.

Powiązany Artykuł

1200  gazprom rosja gaz shutterstock.jpg
Manipulacje Gazpromu na rynku gazowym. Polska chce dochodzenia KE

Wśród pozostałych tematów rozmów minister ds. UE wymienił jeszcze politykę handlową, poprawę stosunków handlowych z USA, relacje zewnętrzne, w tym listopadowy szczyt ASEM (UE-Azja) i szczyt Partnerstwa Wschodniego, a także przygotowania do konferencji klimatycznej COP26 w Glasgow.

***

Europa, podobnie jak wiele innych regionów świata, doświadcza obecnie gwałtownego wzrostu cen energii. Jego główną przyczyną jest zwiększenie globalnego popytu na energię, w szczególności gaz, w związku z rosnącą dynamiką ożywienia gospodarczego po szczytowym okresie pandemii COVID-19.

REKLAMA

Cena emisji dwutlenku węgla w UE również wzrosła skokowo w 2021 roku, ale w mniejszym stopniu niż cena gazu. Jak szacuje KE, wpływ wzrostu ceny gazu na cenę energii elektrycznej jest dziewięciokrotnie większy niż wpływ wzrostu ceny emisji dwutlenku węgla.

Komisarz ds. środowiska Virginijus Sinkeviczius zapowiedział w środę, że KE przedstawi w grudniu nową propozycję w sprawie efektywnego wykorzystania energii. Wśród jej elementów wymienił m.in. poprawę charakterystyki energetycznej budynków. Zdaniem Virginijusa Sinkevicziusa nowe propozycje powinny podwoić tempo renowacji budynków w UE.

ng

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej