"Dzieci są w szczególnie trudnej sytuacji". Wzrosła liczba osób niedożywionych i głodnych na świecie
Trzech miliardów osób na świecie nie stać na zapewnienie sobie zdrowego jedzenia, a 811 milionów osób na całym świecie głoduje - informuje FAO czyli Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa. Dzisiaj, w rocznicę jej powstania, obchodzony jest Światowy Dzień Żywności. W walkę z głodem na kuli ziemskiej włączają się także polskie organizacje.
2021-10-16, 07:17
Powiązany Artykuł

Miliard dolarów na pomoc dla Afganistanu. "Mieszkańcy stoją w obliczu upadku całego kraju''
Pandemia koronawirusa spowodowała, że w ostatnich miesiącach na świecie wzrosła liczba osób niedożywionych i głodnych. Zamknięcie gospodarek sprawiło, że ludzie stracili pracę i środki do życia. Tak stało się w wielu krajach Afryki, Bliskiego Wschodu czy Ameryki Łacińskiej.
Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej podkreśla, że w szczególnie trudnej sytuacji jest rosnąca liczba dzieci na całym świecie. - W tych najbiedniejszych krajach tylko połowa dzieci poniżej 2. roku życia otrzymuje tyle posiłków, ile powinna, a jeszcze mniej ma urozmaiconą dietę. Te dzieci będą dużo bardziej narażone na choroby i gorzej poradzą sobie w szkole. To z kolei pozbawi je szansy na uzyskanie dobrego zawodu i wydobycie się z ubóstwa w dorosłym życiu - dodaje.
Posłuchaj
Polska Akcja Humanitarna jest jedną z kilku polskich organizacji, które pomagają w walce z głodem i niedożywieniem. PAH działa przede wszystkim w krajach Globalnego Południa.
Powodem zwiększającej się liczby głodnych osób na świecie są też zmiany klimatyczne i konflikty zbrojne. W ostatnich tygodniach przybywa głodnych ludzi w Afganistanie, gdzie talibowie przejęli władzę, a ogromna większość pomocy międzynarodowej została wstrzymana. Pogarsza się też sytuacja w Etiopii, gdzie trwają walki etniczne.
REKLAMA
811 milionów osób na całym świecie głoduje
Według danych ONZ, połowa głodujących to mieszkańcy Azji, a 1/4 to mieszkańcy Afryki. Szacuje się, że pandemia oraz najnowsze konflikty zbrojne spowodowały, że około 100 milionów osób ponownie znalazło się na granicy ubóstwa, z czego większość jest zagrożona głodem.
Posłuchaj
Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej od dekady pracuje w Sudanie Południowym, jednym z najmłodszych i najbiedniejszych krajów świata. Głoduje tam 7 milionów osób. - Pracownicy Centrum Dożywiania w Gordhim oprócz leczenia skrajnie niedożywionych pacjentów, walczą z chorobami oraz prowadzą szkolenia z uprawy roślin oraz higieny dla mieszkańców okolicznych wiosek. Do ośrodka dociera także regularny transport Fundacji PCPM z terapeutyczną, wysokoenergetyczną żywnością, dzięki której najmłodsi pacjenci ośrodka mają szansę na wyzdrowienie - podkreśla rzeczniczka PCPM, Aleksandra Rutkowska. W walce z głodem pomagają też Polska Akcja Humanitarna oraz Caritas Polska.
dn
REKLAMA