UNICEF: talibowie deklarują, że ogłoszą plan ws. powrotu dziewcząt do szkół średnich

Rządzący Afganistanem talibowie zapewnili nas, że niedługo przedstawią plan pozwalający dziewczętom na powrót do nauki w szkołach średnich - przekazał UNICEF. Obecnie w Afganistanie nauka w szkołach średnich na ogół jest dostępna tylko dla chłopców.

2021-10-16, 19:46

UNICEF: talibowie deklarują, że ogłoszą plan ws. powrotu dziewcząt do szkół średnich

- Pełniący obowiązki ministra edukacji (Afganistanu) powiedział nam, że pracuje nad ramowym planem, który zostanie niedługo ogłoszony i pozwoli na uczęszczanie do szkół średnich wszystkim dziewczętom; mamy nadzieję, że to nastąpi bardzo szybko - powiedział w piątek zastępca dyrektora wykonawczego Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) Omar Abdi.

Obecnie w afgańskich szkołach średnich mogą uczyć się tylko chłopcy, nie pracują w nich też nauczycielki. Dziewczynki mogą uczęszczać do szkół podstawowych.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

taliban pap 1200 .jpg
"Zapytali go o nazwisko i zastrzelili". Holenderskie media piszą o śmierci afgańskiego tłumacza

Dziewczęta nie mogą kontynuować nauki w szkole średniej

Talibowie od tygodni zapowiadają, że pozwolą na powrót dziewcząt do szkół, tak szybko jak to tylko możliwe - przypomina agencja AFP. Dodaje, że - według przedstawicieli obecnego rządu Afganistanu - ponowna nauka dziewcząt będzie możliwa dopiero wtedy, gdy zostanie zapewnione bezpieczeństwo uczennic i ścisła segregacja płci, dostosowana do propagowanej przez Talibów surowej interpretacji prawa muzułmańskiego.

REKLAMA

Abdi przekazał, że podczas swojej wizyty w Afganistanie edukacja dziewcząt była zawsze pierwszym tematem jego rozmów z przedstawicielami talibów, którzy zapewniali go, że pozwolą na powrót uczennic do szkół średnich. Podkreślił, że talibowie nie powinni zwlekać z tą decyzją, ponieważ obecnie miliony afgańskich dziewcząt są od ponad miesiąca pozbawione edukacji.

Talibowie, którzy w latach 1996-2001 sprawowali już w Afganistanie brutalne i opresyjne rządy, po ponownym dojściu do władzy w tym kraju w połowie sierpnia skutecznie wykluczyli kobiety i dziewczęta ze sfery publicznej, w tym edukacji i pracy zarobkowej - przypomina AFP. Dodaje, że te działania spotkały się z gwałtowną krytyką międzynarodowej opinii publicznej. 

PAP/in./

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej