Media: Chiny zaskoczyły wywiad USA. Pekin przetestował na orbicie pocisk hipersoniczny

Financial Times poinformował w sobotę, powołujący się na kilka niezależnych źródeł , że Pekin wystrzelił w sierpniu pocisk zdolny do przenoszenia broni jądrowej, który okrążył Ziemię na niskiej orbicie, zanim opadł nie osiągając zaplanowanego celu.

2021-10-17, 03:21

Media: Chiny zaskoczyły wywiad USA. Pekin przetestował na orbicie pocisk hipersoniczny
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter,com/Demetri Sevastopulo

Źródła FT podały, że naddźwiękowy pocisk był niesiony przez rakietę Long March, której starty są zwykle ogłaszane, podczas gdy sierpniowy test był utrzymywany w tajemnicy. Według artykułu postęp Chin w dziedzinie broni naddźwiękowej "zaskoczył wywiad USA".

Poza Pekinem nad technologią naddźwiękową pracują Stany Zjednoczone, Rosja i co najmniej pięć innych krajów.

Czytaj także:

Powiązany Artykuł

nk 1200.jpg
"Nowy pocisk hipersoniczny". Korea Północna chwali się testem rakiety
Czytaj także:

Pociski hipersoniczne

Pociski hipersoniczne- wyjaśna FT- podobnie jak tradycyjne pociski balistyczne, które mogą przenosić broń jądrową, mogą latać z prędkością ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku. Pociski balistyczne lecą wysoko w kosmos, wykonując łuk, aby dotrzeć do celu, podczas gdy pocisk hipersoniczny porusza się po niskiej trajektorii w atmosferze, potencjalnie szybciej uderzając w cel. Co ważne, pocisk hipersoniczny jest zwrotny (jak znacznie wolniejszy, często poddźwiękowy pocisk manewrujący), co utrudnia jego śledzenie i kontratak.

Powiązany Artykuł

mid-epa09352895 (1).jpg
W Rosji przeprowadzono próbę hipersonicznego pocisku manewrującego Cyrkon

Kraje takie jak Stany Zjednoczone opracowały systemy przeznaczone do obrony przed pociskami samosterującymi i balistycznymi, ale zdolność śledzenia i zestrzeliwania pocisków hipersonicznych jest nieznana. Według niedawnego raportu amerykańskiego Congressional Research Service (CRS), Chiny rozwinęły tę ofensywną technologię, uznając ją za kluczową w obronie przed amerykańskimi postępami w dziedzinie technologii naddźwiękowych i innych.

Opisany przez FT test ma miejsce, gdy napięcia amerykańsko-chińskie nasilają się, a Pekin zintensyfikował działania wojskowe w pobliżu Tajwanu, autonomicznej demokracji sprzymierzonej z Waszyngtonem, którą Chiny postrzegają jako prowincję oczekującą na zjednoczenie - komentuje AFP, i dodaje, że Pentagon nie odpowiedział na jej prośbę o komentarz do artykułu w Financial Times.

jbt

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej