Eksperci: brak środków europejskich nie zniszczy naszej gospodarki, ale te pieniądze są nam potrzebne
Tak duża gospodarka jak polska poradziłaby sobie bez europejskich środków na odbudowę. Jednak te pieniądze są nam pilnie potrzebne na inwestycje w transformację energetyczną stanowiącej wspólny punkt polityki unijnej - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": prof. Elżbieta Mączyńska, honorowy prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego i wykładowca SGH oraz ekonomista Marek Zuber.
2021-10-19, 10:00
Goście audycji odnosili się do możliwych następstw związanych z opóźnianiem przekazania Polsce środków z europejskiego planu odbudowy, do tego na ile wymusiłoby to wzrost naszego zadłużenia. Przyczyną była debata w Parlamencie Europejskim z udziałem polskiego premiera Mateusza Morawieckiego.
Czy damy radę bez pieniędzy z UE ?
- Trzeba zrobić wszystko, żeby pieniądze w UE otrzymać, bo doskonale wiemy, ile w naszej gospodarce się zmieniło właśnie dlatego, że środki z Unii otrzymywaliśmy. Ale zgodnie ze szwejkowską zasadą: jeszcze tak nie było, żeby jakoś nie było, nie byłoby też tak, że gdyby te pieniądze nie dotarły do Polski, to nasza gospodarka by się zawaliła. Procentowo udział funduszy europejskich w PKB i wszystkie środki w gospodarce nie jest na tyle fundamentalny - argumentowała prof. Elżbieta Mączyńska.
Zauważyła, że tak jak w życiu prywatnym brak środków z jednej strony motywuje do pozyskiwania ich z innych źródeł. Zatem również Polska musiałaby szukać innych rozwiązań, jak chociażby intensywne wpisywanie się w tworzone na nowo łańcuchy dostaw. Temu zaś służyłaby np. produkcja towarów bardziej zaawansowanych zamiast sprzedaży za granicę surowców.
Powiązany Artykuł
Finansowy bilans obecności Polski w UE. Autorzy raportu: chodzi o wyeliminowanie nieprawidłowości, nie o Polexit
- Musiałyby zostać wzmocnione nadziała na rzecz intensyfikacji istniejących w naszej gospodarce ogromnych rezerw rozwojowych. Należą do nich przede wszystkim działania powodujące, żeby pracownicy o najwyższych kwalifikacjach nie emigrowali, ale pozostawali w przedsiębiorstwach, ale też ściąganie z zagranicy tych, którzy już wyjechali. Do tego szersze wykorzystywanie polskiej diaspory za granicą czy turystyki lub kultury - powiedziała prof. Elżbieta Mączyńska.
REKLAMA
Polska potrzebuje środków unijnych
W jej opinii istotne jest też nasze dobre położenie geograficzne i warunki klimatyczne, które daje nam przewagę wobec wielu krajów. Ciągle też w należytym stopniu nie wykorzystujemy odnawialnych źródeł energii.
- Bardzo ważne są słowa, bo co innego oznacza to, że sobie poradzimy, a zupełnie co innego, że nie potrzebujemy tych pieniędzy (…). Nie ma mowy, bez innych działań, żeby zrealizowani program wydatków 770 mld zł na inwestycje. Opiera się ona na pieniądzach z dwóch źródeł: z normalnego 7-oletniego unijnego budżetu i Krajowego Planu Odbudowy - mówił Marek Zuber.
Podkreślił, że w planie odbudowy nie chodzi tylko o zwalczanie skutków kryzysu covidowego, ale i inwestowanie w konkretne obszary tj. w ekologię i nowe technologie. Odniósł się też do tego, skąd mogą pochodzić środki, jeśli nie z europejskiego planu odbudowy. Jednym ze źródeł mogłyby być pożyczki.
- Nie mamy części środków zablokowanych przez UE, więc jesteśmy w stanie wyemitowań obligacje albo z budżetu albo z PFR i PGK. Dziś bylibyśmy je sprzedać, bo banki mają jeszcze rezerwy, które pozwoliłyby im obligacji dokupić. Są też inwestorzy zagraniczni, którzy nie sądzę, żeby ze względu na nasz spór z UE na tyle stracili do Polski zaufanie, żeby nie kupowali obligacji. Ale pytanie zasadnicze za ile i jaką cenę płacilibyśmy za te pożyczki. Nie zgadzam się z niektórymi wypowiedziami, że byłby to podobny koszt do obecnego – analizował Marek Zuber.
REKLAMA
Wskazał też na drugie źródło czyli dodruk pieniędzy, który jednak prowadziłby do zwiększenia naszego zadłużenia.
Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.
REKLAMA
Posłuchaj
Pr24/Anna Grabowska/sw
REKLAMA