Pierwsza rekompensata za straty z powodu stanu wyjątkowego. Napływają kolejne wnioski

Pierwszą rekompensatę z budżetu państwa za straty w działalności gospodarczej związane z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na terenie przy granicy z Białorusią przyznał wojewoda podlaski - poinformował urząd wojewódzki w Białymstoku.

2021-10-20, 18:10

Pierwsza rekompensata za straty z powodu stanu wyjątkowego. Napływają kolejne wnioski
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Forum/Michał Kość

Rekompensatę przyznano podmiotowi, który prowadzi działalność gastronomiczną oraz zajmuje się wypożyczaniem i dzierżawą sprzętu turystycznego. Rekompensata w wysokości 30 tys. zł będzie mu wypłacona za okres od 2 września do 1 października.

Wpływają wnioski o rekompensaty

- Na wypłatę rekompensaty wojewoda ma 30 dni od dnia doręczenia decyzji wnioskodawcy - podało biuro prasowe wojewody podlaskiego.

Urząd wojewódzki poinformował, że do 20 października wpłynęło do wojewody 36 wniosków o rekompensaty. - Pozostałe decyzje są w przygotowaniu i zostaną wydane niezwłocznie po zgromadzeniu materiału dowodowego i przeanalizowaniu go - zaznaczono w komunikacie.

Urząd poinformował także, że (również do 20 października) wpłynął także jeden wniosek o "odszkodowanie od Skarbu Państwa za straty majątkowe w następstwie ograniczenia wolności i praw człowieka i obywatela w czasie stanu nadzwyczajnego". Szczegółów nie podano.

Kto może starać się o wsparcie?

O pierwszych złożonych wnioskach o wypłatę rekompensat w związku z ograniczeniem działalności gospodarczej spowodowanym wprowadzeniem stanu wyjątkowego Podlaski Urząd Wojewódzki informował po pierwszym tygodniu października.

Powiązany Artykuł

granica free straz graniczna free tt 1200 .jpg
Tysiące funkcjonariuszy zabezpiecza granicę. "Skala migracji zależna jest tylko od strony białoruskiej"

O rekompensatę mogą się starać przedsiębiorcy i rolnicy prowadzący usługi hotelarskie, podmioty działające w gastronomii, organizatorzy turystyki, firmy zajmujące się pilotowaniem wycieczek lub przewodnicy turystyki oraz firmy, które wypożyczają lub dzierżawią sprzęt turystyczny i rekreacyjny.

Jaka wysokość rekompensaty?

Rekompensata przysługuje w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu wnioskodawcy z prowadzonej działalności na obszarze objętym stanem wyjątkowym, a podstawą do wyliczeń są czerwiec, lipiec i sierpień 2021 r.

Od decyzji wojewody nie przysługuje odwołanie. Wojewoda ma obowiązek wydawać decyzję niezwłocznie, nie później niż w ciągu 14 dni od daty złożenia wniosku. Rekompensata jest nieopodatkowana.

PR24, akg

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej