Koniec z obchodzeniem ograniczenia handlu w niedziele. Prezydent podpisał ustawę
Prezydent Andrzej Duda podpisał znowelizowaną ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Jej celem jest ukrócenie praktyk obchodzenia przepisów przez sieci handlowe.
2021-10-21, 10:31
Posłuchaj
Duże sieci handlowe, a nawet markety budowlane otwierają sklepy w niedziele pod pretekstem świadczenia usług pocztowych czy medycznych, to karygodne - mówi Alfred Bujara, przewodniczący sekcji krajowej pracowników handlu NSZZ Solidarność. Jak dodaje, związek już od dawna zabiegał o zmianę przepisów.
- Cieszymy się, że nareszcie nastąpiła nowelizacja ustawy. Zabiegaliśmy od tego od ponad dwóch lat - podkreśla.
Powiązany Artykuł
Mieszkanie bez wkładu własnego. Senacka komisja nie wniosła poprawek do ustawy
Sklep, a nie poczta
Nowe przepisy pozwolą na otwarcie w niehandlowe niedziele sklepów, które świadczą jednocześnie usługi pocztowe, tylko w przypadku, gdy przychody z tej działalności przekroczą 40 proc. przychodów danej placówki.
- Taki sklep musiałby osiągnąć ponad 40 procent sprzedaży netto z usług pocztowych. Nie jest to do ominięcia, więc jesteśmy zadowoleni z tego uszczelnienia - mówi Alfred Bujara.
Liczymy na to, że nowe przepisy nie utrudnią prowadzenia sklepów przez mikro, małych i średnich przedsiębiorców - dodaje Maciej Ptaszyński, wiceprezes Polskiej Izby Handlu. Zastrzega przy tym, że w ocenie PIH katalog osób z rodziny, które mogą stawać za ladą sklepu w niedziele, powinien zostać rozszerzony.
Ustawa wejdzie w życie 1 lutego 2022 roku. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi grzywna od 1000 zł do 100 tys. zł a przy uporczywym łamaniu ustawy – nawet kara ograniczenia wolności.
Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku. Najbliższa handlowa niedziela wypada 12 grudnia.
PolskieRadio24.pl, Program 1 Polskiego Radia, Tomasz Matusiak, md
REKLAMA