Przekazanie Marcina Romanowskiego. Węgierski sąd postawił warunek
Sąd Stołeczny w Budapeszcie nie zajmie się sprawą ekstradycji Marcina Romanowskiego na podstawie europejskiego nakazu aresztowania, jeśli najpierw polityk nie zostanie tymczasowo aresztowany - przekazał węgierski sąd korespondentowi Polskiego Radia w Budapeszcie Piotrowi Piętce. Na razie nie wiadomo nawet, czy wniosek o tymczasowe aresztowanie został sformułowany i kiedy będzie rozpatrywany.
2025-01-21, 14:09
Przekazanie Romanowskiego Polsce. Węgierski sąd czeka na aresztowanie
W procedurze przekazania osoby poszukiwanej na podstawie ENA, odmiennie niż w procedurze ekstradycyjnej, to orzeczenie sądu stanowi podstawę do jej wydania, nie zaś decyzja organu państwa, tj. ministra sprawiedliwości czy też prezydenta.
Wydaje się więc, że procedura może się przedłużać, bo węgierski rząd udzielił oskarżanemu o jedenaście przestępstw politykowi azylu politycznego. Co prawda nie powinno to wpływać na procedurę europejskiego nakazu aresztowania, ale jest mało prawdopodobne, że rząd Viktora Orbána wyda Polsce osobę, której wcześniej udzielił azylu. Węgierskie władze twierdzą, że Marcin Romanowski nie może liczyć w kraju na sprawiedliwy proces.
Posłuchaj
REKLAMA
Sprawa Romanowskiego. Bodnar pyta, węgierski sąd odpowiada
10 stycznia prokurator generalny Adam Bodnar skierował do węgierskiego ministra sprawiedliwości pismo, w którym zapytał o aktualny stan sprawy przekazania posła Marcin Romanowskiego do Polski na podstawie europejskiego nakazu aresztowania. Sam nakaz trafił do władz węgierskich 20 grudnia ub.r. Dzień wcześniej Romanowski - podejrzany w kwestiach nadużyć w Funduszu Sprawiedliwości - otrzymał na Węgrzech azyl. Sprawa rozpatrzenia europejskiego nakazu aresztowania byłego wiceministra Marcina Romanowskiego została przesłana do budapesztańskiego sądu w poniedziałek - poinformowało w odpowiedzi.
Przedmiotem oceny węgierskiego sądu nie jest stwierdzenie, czy zarzuty postawione Romanowskiemu są zasadne, czy nie - tłumaczyła rzeczniczka Prokuratury Generalnej prok. Anna Adamiak. - Sąd musi tylko ocenić - z perspektywy prawnej - o dopuszczalności przekazania Marcina R. do Polski - wyjaśniała. Jak dodała, w myśl przepisów proces dotyczący ewentualnego przekazania Romanowskiego będzie prowadzony wyłącznie przez węgierski sąd, bez udziału strony polskiej, a interesy polskiego państwa i prokuratury będzie reprezentował prokurator węgierski.
Sprawa Romanowskiego. Prokuratura zarzuca mu nieprawidłowości
Były wiceminister sprawiedliwości, poseł PiS, Marcin Romanowski jest podejrzany w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości. Przestępstwa Romanowskiego miały polegać m.in. "na wskazywaniu podległym pracownikom podmiotów, które powinny wygrać konkursy na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości". Polityk miał też zlecać poprawę błędnych ofert przed ich zgłoszeniem oraz dopuszczał do udzielenia dotacji podmiotom, które nie spełniały wymogów formalnych i materialnych. Zarzuty dotyczą również przywłaszczenia pieniędzy w łącznej kwocie ponad 107 mln złotych oraz usiłowania przywłaszczenia pieniędzy w kwocie ponad 58 mln złotych.
Czytaj także:
- Najlepsi ministrowie rządu Tuska. Dwa główne nazwiska
- Bodnar przekazał dobrą wiadomość. Chodzi o ekstradycję Sebastiana M.
- Wybory kopertowe. Prokuratura złożyła wniosek o uchylenie immunitetu Morawieckiego
Źódło: Polskie Radio/PAP/mbl/kor
REKLAMA
REKLAMA