Krzyże nie znikną z wrocławskiej szkoły. "Władze publiczne powinny pozostać bezstronne w sprawach religijnych"

Po efektywnej interwencji Instytutu Ordo Iuris dyrektor wrocławskiej szkoły podjęła decyzję o pozostawieniu krzyży w pomieszczeniach placówki. Jak napisała w oświadczeniu, "kierowała się przede wszystkim obowiązującymi przepisami prawa". Dodała, że pomocna była też dla niej opinia prawna Ordo Iuris w sprawie ekspozycji krzyży w szkole.

2021-10-22, 11:10

Krzyże nie znikną z wrocławskiej szkoły. "Władze publiczne powinny pozostać bezstronne w sprawach religijnych"
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Michal Kosc/Forum

Rodzic jednego z uczniów uczęszczających do Zespołu Szkół nr 20 we Wrocławiu złożył do dyrekcji tej placówki wniosek o usunięcie krzyży z pomieszczeń szkolnych. Kierownik szkoły planowała rozpatrzeć ten wniosek na podstawie głosowania, które miało zostać przeprowadzone pośród nauczycieli.

Powiązany Artykuł

shutterstock_ sąd wyrok sprawiedliwość 1200 free.jpg
Znieważenie wizerunku Matki Boskiej podczas manifestacji LGBT. Jest akt oskarżenia

Jeden z pracowników szkoły poinformował o tym Instytut Ordo Iuris. Po pomoc zwrócił się tam także jeden z rodziców. Instytut podjął w tej sprawie działania i wystosował do dyrekcji opinię prawną na temat sposobu procedowania wniosku oraz objaśnił zapisy dotyczące krzyży w szkole.

Ponadto instytut wystąpił o udostępnienie informacji publicznej dotyczącej potwierdzenia faktu złożenia wniosku przez rodzica oraz wykazania podstawy prawnej oraz trybu jego rozpatrywania przez dyrekcję, a także przejrzystości w procedurze głosowania przez pracowników szkoły nad wnioskiem.

"Ważne jest, aby władze szkół miały wiedzę"

Odpowiadając na zapytanie instytutu, dyrektor przekazała, że krzyże nie zostaną usunięte z pomieszczeń szkolnych. Jak poinformował ordoiuris.pl kierownik placówki napisała: "w swojej decyzji kierowałam się przede wszystkim obowiązującymi przepisami prawa. Pomocna była też opinia prawna Ordo Iuris w sprawie ekspozycji krzyży w szkole".

REKLAMA

Czytaj także:

Dyrektor Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris Łukasz Bernaciński skomentował, że "zdjęcie krzyża na wniosek jednostki czy niewielkiej grupy osób, może zostać uznane za opowiedzenie się dyrekcji szkoły za światopoglądem laickim, który nie znajduje potwierdzenia w przepisach Konstytucji RP". Dodał także, że władze publiczne - w tym dyrekcje szkół - powinny pozostać bezstronne w sprawach religijnych, światopoglądowych i filozoficznych.

Powiązany Artykuł

lgbt free parada free shutt 1200 .jpg
Autor bloga "Gej przeciwko światu": jako homoseksualista, nie chcę być włączany w ten zbitek LGBT

Analityk Centrum Analiz Legislacyjnych Ordo Iuris Witold Łukasik dodał, że "ważne jest, aby władze szkół (…) miały wiedzę o treści przepisów regulujących ten obszar, jak również treści orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, Trybunału Konstytucyjnego, czy sądów powszechnych".

Warto podkreślić, że ekspozycja krzyży w przestrzeni szkolnej jest zgodna z prawem, zaś jej brak może stanowić naruszenie praw chrześcijan. W przypadku wykazania osobistych motywacji światopoglądowych dyrekcji, będzie stanowić złamanie art. 7 i art. 25 ust. 2 Konstytucji RP. Co za tym idzie, może to narażać dyrekcję na odpowiedzialność prawną wynikającą z przekroczenia uprawnień.

REKLAMA

ng/ordoiuris.pl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej