"Tej granicy nie przekroczyli nawet komuniści w PRL". Prezes Ordo Iuris o agresji wobec chrześcijan
- Mamy do czynienia z bezpośrednim nawoływaniem do aktów nienawiści wobec chrześcijan, są one pochwalane przez pewne środowiska w Polsce - mówił na antenie Polskiego Radia 24 prezes Ordo Iuris Jerzy Kwaśniewski.
2021-02-06, 08:35
Posłuchaj
Gość Polskiego Radia 24 podkreślił, że pierwszym etapem przeciwdziałania eskalacji nienawiści i agresji wobec chrześcijan jest dostrzeżenie tego zjawiska. - Jeszcze kilka lat temu polskie organizacje praw człowieka twierdziły, że nie dochodzi do aktów nienawiści wobec chrześcijan w Polsce. Tymczasem obserwujemy gwałtowny wzrost incydentów. W latach 2016-18 było ich kilkanaście, w tym m.in. niszczenie mienia, kaplic, czasami były to ataki fizyczne. Natomiast ostatnio mieliśmy już do czynienia z atakami nożowników - powiedział Jerzy Kwaśniewski.
Powiązany Artykuł
"Katotalibowie", "katolska propaganda". Wulgarny wpis profesora UW i ostre reakcje internautów
Eskalacja nienawiści miała miejsce w ubiegłym roku po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji. - Na przestrzeni dwóch tygodni doszło do kumulacji blisko 100 aktów nienawiści, przerywania liturgii i ataków na miejsca kultu. Zaczynamy się zbliżać w tym aspekcie do Europy zachodniej, w kontekście dechrystianizacji jako źródła przemocy. U nas wielokulturowość nie rodzi jeszcze przemocy, ale dechrystianizacja już tak. Przeszliśmy granicę, której nie przekroczyli komuniści w PRL. Mamy do czynienia z bezpośrednim nawoływaniem do aktów nienawiści, są one pochwalane przez pewne środowiska - tłumaczył prezes Ordo Iuris.
Tęczowa aureola
Amerykański katolicki portal LifeSiteNews wystosował petycję z prośbą o ukaranie jezuity Jamesa Martina za opublikowanie na portalach społecznościowych zdjęcia Matki Boskiej Częstochowskiej z tęczowa aureolą.Kontrowersyjny duchowny skomentował na swoim profilu na Twitterze artykuł opublikowany w magazynie "America", którego jest redaktorem. Artykuł informował o rozpoczęciu procesu przed Sądem Rejonowym w Płocku. Chodzi o proces kobiet oskarżonych o obrazę uczuć religijnych. Sprawa dotyczy rozlepiania nalepek z wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej z tęczową aureolą.
REKLAMA
Posłuchaj
Jerzy Kwaśniewski przypomniał w tym kontekście, że wizerunek Najświętszej Maryi Panny jest elementem tożsamości narodowej Polaków. - To o wiele więcej niż tylko i wyłącznie kwestia uczuć religijnych. Jeżeli ktoś dokonuje oczywistego przekroczenia kulturowego kodu poprzez przerobienie ikony jasnogórskiej, to z całą pewnością jego celem jest wzburzenie katolików, uderzenie w uczucia wielu Polaków. Prawo karne, jak tłumaczy TSUE, chroni w tym zakresie pokój religijny. Jeżeli czyimś celem było sianie religijnego zamętu i niechęci, to prawo karne powinno wypełnić swoją funkcję i przywołać te osoby do porządku, by panował szacunek międzylutowy - mówił prezes Ordo Iuris. Jego zdaniem Jamesa Martina jest rzecznikiem rewolucji i siania zamętu.
Więcej w nagraniu.
* * *
Audycja: "Wojna cywilizacji"
Prowadzi: Robert Tekieli
Gość: Jerzy Kwaśniewski (Ordo Iuris)
Data emisji: 6.02.2021
Godzina emisji: 07.36
REKLAMA
PR24
Polecane
REKLAMA