Systemy gazowe Polski i Litwy połączone. Wykonano ostatni spaw na gazociągu łączącym kraje bałtyckie z UE

Polska i litewska część gazociągu GIPL łączącego systemy gazowe obydwu krajów zostały w piątek połączone ostatnim, "złotym" spawem. Gazociąg ma zostać uruchomiony w połowie 2022 r. Dzięki GIPL kraje bałtyckie i Finlandia zyskają połączenie gazowe z resztą UE.

2021-10-22, 12:21

Systemy gazowe Polski i Litwy połączone. Wykonano ostatni spaw na gazociągu łączącym kraje bałtyckie z UE
W październiku 2021 roku systemy gazowe Polski i Litwy zostały połączone. Gazociąg ma zostać uruchomiony w połowie 2022 r., dzięki czemu kraje bałtyckie i Finlandia zyskają połączenie gazowe z resztą UE.Foto: twitter.com/inea_eu

Jak powiedział minister energii Litwy Dainius Kreivys, po uruchomieniu tego połączenia nasze kraje będą bardziej zintegrowane, bardziej bezpieczne, a konsumenci dostaną wybór i lepsze ceny.

Większe bezpieczeństwo energetyczne krajów z naszego regionu

Przypomniał, że GIPL to fizyczne połączenie systemów gazowych państw bałtyckich z resztą UE. - To, po terminalu LNG w Kłajpedzie, symboliczny projekt, bezpośrednio wypływający na bezpieczeństwo energetyczne - dodał Kreivys.

Pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oceniał, że "jesteśmy świadkami ważnego punktu na drodze w kierunku pogłębionej współpracy między naszymi państwami".

- Myślę, że ta współpraca może być przykładem dla całej Europy - dodał.


Powiązany Artykuł

gazprom free shutt 1200.jpg
Piotr Naimski: Polska nie przedłuży kontraktu z Gazpromem, nie uzależnimy się od rosyjskich dostaw

Gazociąg wpisuje się w polską strategię dywersyfikacji dostaw gazu

Jak podkreślił Naimski, GIPL jest elementem polskiej strategii dywersyfikacji kierunków i źródeł dostaw gazu.

- Wierzę, że dzięki temu gazociągowi jesteśmy bliżej siebie i jesteśmy bezpieczni" - dodał pełnomocnik. To dotyczy nie tylko energii, ale i bezpieczeństwa pojmowanego szerzej - zaznaczył Piotr Naimski.

Wiceprezes Gaz-Systemu Marcin Kapkowski oceniał, że GIPL, wraz z terminalami LNG w Świnoujściu i Kłajpedzie, otwiera to zupełnie nowe możliwości dla całego regionu, także biznesowe. Oznacza bardzo dużo dla niezależności od dostaw gazu ze Wschodu - podkreślał.

REKLAMA

Inwestycja ważna dla odbiorców na Litwie, Łotwie, Estonii

- Dosłownie przekroczyliśmy góry i lasy, by się połączyć - mówił z kolei prezes litewskiego operatora gazowego Amber Grid Nemunas Biknius. Przypomniał, że przygotowania trwały wiele lat. Teraz czeka nas integracja rynków i w połowie 2022 r. zaprezentujemy produkty skierowane do odbiorców i klientów - dodał prezes Amber Grid.


Powiązany Artykuł

gaz gazociąg rura 1200.jpg
Polska stawia na gaz. Piotr Naimski: za 10 lat jego zużycie w naszym kraju przekroczy 30 mld m sześc. rocznie

Gazociąg Polska-Litwa jest transgranicznym interkonektorem, który połączy systemy przesyłowe gazu ziemnego Polski i Litwy. Gazociąg ma umożliwić przesyłanie gazu ziemnego na Litwę i dalej na Łotwę i do Estonii.

Interkonektor połączy tłocznie gazu w obu krajach – litewską tłocznię gazu Jauniūnai (w dystrykcie Širvintos) i polską tłocznię Rembelszczyzna (w woj. mazowieckim).

2,5 mld m sześć. zdolności przesyłowej

Łączna długość gazociągu wyniesie 522 kilometry, z czego 357 km inwestycji zostanie wybudowanych na terenie Polski i około 165 km na Litwie

Gazociąg będzie miał zdolność przesyłową rzędu 2,5 mld m sześc. rocznie w kierunku Litwy i 2 mld w kierunku Polski.

REKLAMA

GIPL fizycznie połączy zintegrowany już gazowy rynek państw bałtyckich i Finlandii z resztą UE. Inwestorami GIPL są Gaz-System i litewski operator gazowy Amber Grid.

Dofinansowanie z europejskiego instrumentu CEF dla całego projektu to 266,4 mln euro.

PAP, jk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej