Prof. Czesław Kłak: przywódcy państw UE wiedzą, że nie mogą marginalizować Polski

- UE nie jest instytucją, w której państwa członkowskie mogą być marginalizowane, zwłaszcza te, które nie są małymi państwami, jak Polska. Nie mogą być one stawiane poza marginesem wspólnoty. I tego chyba mają świadomość poszczególni szefowie państw i rządów - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu, komentując spór Polski z Komisją Europejską.

2021-10-25, 15:28

Prof. Czesław Kłak: przywódcy państw UE wiedzą, że nie mogą marginalizować Polski
Przywódcy Rady Europejskiej na początku nowego tygodnia podejmą decyzję dot. limitów cen gazu . Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Polski premier skrytykował w "Financial Times" Komisję Europejską. Mateusz Morawiecki stwierdził, że KE wykracza poza swoje kompetencje i łamie prawo wstrzymując pieniądze dla Polski. Szef polskiego rządu nazwał to "formą dyktatu". Zaapelował, aby w sporze o praworządność Bruksela wycofała groźby sankcji finansowych i prawnych.

- Nie zrezygnujemy z suwerenności w wyniku tej presji - zadeklarował Mateusz Morawiecki. Na to pytanie dziennikarzy "Financial Times", czy Polska może zawetować ważne unijne projekty - na przykład pakiet klimatyczny, premier odpadł, że "jeśli KE zacznie trzecią wojnę światową, będziemy bronić naszych praw za pomocą każdej broni, jaką dysponujemy". W Polskim Radiu 24 spór Polski z Komisją Europejską komentował prof. Czesław Kłak, sędzia Trybunału Stanu.

Powiązany Artykuł

Morawiecki PAP 1200.jpg
"Chcę Europy silnej i wielkiej, zdolnej stawić tamę autorytarnym reżimom". Premier po debacie w PE

Dyskusja polityczna

Gość PR24 - w kontekście niedawnej debaty Parlamentu Europejskiego o Polsce i późniejszego szczytu UE - przypomniał, że PE jest instytucją polityczną, podobnie jest z Komisją Europejską. W instytucjach tych zasiadają politycy, którzy kierują się swoimi poglądami i wyznawanymi przez siebie wartościami.

- Stąd też ta dyskusja miała charakter polityczny, nie było tam żadnych elementów prawnych, nie odniesiono się do argumentów prezentowanych przez polskiego premiera. Nawet nie próbowano wejść w polemikę w tym zakresie. Natomiast poszczególni uczestnicy zaprezentowali swoją wizję UE - mówił prof. Czesław Kłak.

REKLAMA

Czytaj również:

Nie można marginalizować Polski

Jak zauważył jednak, inaczej jest z Radą Europejską, w której zasiadają szefowie rządów. Jego zdaniem głównym powodem odmienności debat w PE i RE jest to, że posiedzenia tej ostatniej nie są transmitowane. - Tam jest możliwa twarda, ale merytoryczna dyskusja. Przy założeniu, że przecież wszyscy mają świadomość, czym jest Unia Europejska - wyjaśnił gość PR24.

- UE nie jest instytucją, w której państwa członkowskie mogą być marginalizowane, zwłaszcza państwa, które nie są małymi państwami, jak Polska. Takie państwa nie mogą być stawiane poza marginesem wspólnoty. I tego chyba mają świadomość poszczególni szefowie państw i rządów, którzy na potrzeby wypowiedzi medialnych, takich czy innych, zajmują ostre, kategoryczne, krańcowe stanowisko, a podczas debaty czy dyskusji w węższym gronie, w gronie decyzyjnym, takiego stanowiska nie reprezentują - dodał prof. Kłak.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Posłuchaj

Prof. Czesław Kłak o sporze Polski z Komisją Europejską ("Temat dnia / Gość PR24") 24:50
+
Dodaj do playlisty

* * *

Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Antoni Trzmiel
Gość: prof. Czesław Kłak (sędzia Trybunału Stanu, prorektor Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej)
Data emisji: 25.10.2021
Godzina emisji: 14.33

IAR/PR24/jmo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej