Modzelewski: długo czekaliśmy na to, żeby Polacy nie wyjeżdżali za granicę

- Mamy program reemigracji, ale pamiętajmy, wymaga on pieniędzy. Jednak są to pieniądze, które warto wydać z perspektywy bieżących potrzeb ekonomicznych, jak i potrzeb historycznych, ponieważ z tej grupy ludzi, która wyjechała z Polski, z tych ponad 2 milionów, mamy szansę przywrócić naszej ojczyźnie co najmniej połowę - mówił w Polskim Radiu 24 prof. Witold Modzelewski, ekonomista, prawnik. 

2021-10-25, 16:43

Modzelewski: długo czekaliśmy na to, żeby Polacy nie wyjeżdżali za granicę
Polacy coraz chętniej wracają z emigracji. Foto: shutterstock.com/Song_about_summer

Tematem audycji była migracji Polaków. 

- Długo czekaliśmy na to, żeby Polacy nie wyjeżdżali za granicę. Mamy nadzieje, że to jest tendencja trwała, a nawet liczymy na powroty tych, którzy nasz kraj opuścili - mówił prof. Witold Modzelewski.

Powiązany Artykuł

Emigracja 1200.jpg
Za chlebem i nie tylko. Wielka ucieczka Polaków z PRL-u

- Wiemy, że polityka po osiemdziesiątym dziewiątym roku bardzo sprzyjała emigracji. Po pierwsze utrzymywanie bardzo niskich wynagrodzeń zarówno tych nominalnych, jak i tych realnych. A po drugie wtedy uważano, że emigracja to jest pomysł na rozwiązanie polskiego problemu bezrobocia. Mówiono, że należy go rozwiązać masową emigracją zarobkową - tłumaczył. 

Dodał, że "Stara Europa już w latach siedemdziesiątych zeszłego wieku potrzebowała stałej imigracji zarobkowej. Wtedy się jeszcze nie decydowano na takie eksperymenty historyczne, jakie my znamy z ostatniego pięciolecia".

REKLAMA

- Pierwsza Narodowa Rada Rozwoju, jeszcze przy Lechu Kaczyńskim, była poświęcona problematyce demografii. Między innymi wtedy specjaliści w tej dziedzinie mówili o wstrzymaniu procesu ucieczki, ujemnego salda - przypomniał gość Polskiego Radia 24.

Czytaj także:

Podkreślił, że "nam z pewnym opóźnieniem udało się odwrócić tę tendencję".

Dodał, że "nie mamy alternatywy". - To znaczy, ta alternatywa jest już częściowo realizowana w ten sposób, że mamy masową imigrację pracowników z Ukrainy. Jenak musimy brać pod uwagę to, że Ukraina prędzej czy później podejmie działania mające na celu ograniczenie tej straty młodych pokoleń - mówił ekonomista. 

REKLAMA

Stwierdził, że "musimy, stworzyć pomagam i zarządzać tą pozytywną adaptacją migrantów w Polsce". - Musimy się nauczyć, że ci ludzie w Polsce są. Nie mamy takich doświadczeń, ponieważ nigdy nie byliśmy krajem, do którego ludzie przyjeżdżali do pracy. To my jeździliśmy - zaznaczył. 

Posłuchaj

Prof. Witold Modzelewski, ekonomista, prawnik był gościem Polskiego Radia 24 24:20
+
Dodaj do playlisty

 

Mamy program reemigracji, ale pamiętajmy, wymaga on pieniędzy. Jednak są to pieniądze, które warto wydać z perspektywy bieżących potrzeb ekonomicznych, jak i potrzeb historycznych, ponieważ z tej grupy ludzi, która wyjechała z Polski, z tych ponad 2 milionów, mamy szansę przywrócić naszej ojczyźnie co najmniej połowę - podkreślił Witold Modzelewski. 

REKLAMA

Więcej w nagraniu.

***

Audycja: "Temat dnia/Gość PR24"

Prowadzący: Antoni Trzmiel

REKLAMA

Gość: prof. Witold Modzelewski, ekonomista, prawnik

Data emisji: 25.10.2021

Godzina: 15:33

nj

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej