Premier w Katowicach: Polska nie mogłaby istnieć bez Śląska
Łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, a trudniej tę, która jest w oblężeniu, powstańcy śląscy niezależnie od wszystkiego postawili na Polskę. Polska nie mogłaby istnieć bez Śląska - mówił w Katowicach na otwarciu wystawy "Powstania śląskie" w środę premier Mateusz Morawiecki.
2021-10-27, 12:24
Mateusz Morawiecki przypominał, że w latach 1919-1921, kiedy trwały powstania śląskie, nikt nie wiedział, jak długo przetrwa Polska tuż po odzyskania niepodległości.
Niepewna przyszłość
Powiązany Artykuł
1918. Korfanty żąda od Niemców "własnej Polski"
- Polska była na mapie od niedawna, bo przecież bardzo łatwo jest kochać ojczyznę, która jest silna, zasobna, bezpieczna. Dużo trudniej, dużo szlachetniej jest kochać ojczyznę, która jest w oblężeniu, która ma przed sobą dekadę, a może 100 lat - któż to wiedział, jaka jest przyszłość Polski - mówił szef rządu.
Posłuchaj
REKLAMA
Postawili na Polskę
Szef rządu zaznaczył, że powstańcy śląscy niezależnie od wszystkiego postawili na Polskę i tamto wydarzenie powinno być zapamiętane jako zwycięskie polskie powstanie. Podkreślał, że Polska bez Śląska by nie istniała.
- W takim kształcie, z taką mocą, budująca Gdynię, to wielkie polskie osiągnięcie, które zawdzięczamy powstańcom śląskim - mówił.
Powiązany Artykuł
Prezydent: pochylam nisko głowę przed wszystkimi bohaterami Powstań Śląskich
Premier powiedział, że jest wdzięczny powstańcom, ale także i tym, którzy przechowują pamięć o tamtych wydarzeniach. Podkreślał też rolę przywódcy powstań Wojciecha Korfantego.
Posłuchaj
REKLAMA
Konferencja naukowa
Ekspozycja "Powstania Śląskie" towarzyszy konferencji naukowej "Stulecie Powstań Śląskich. Górny Śląsk wczoraj i dziś.
Uczestnicy konferencji będą mówić m.in. o Powstaniach Śląskich na tle polskich powstań narodowych. Dyskusja ma także pokazać wyzwania, z jakim przyszło się zmierzyć mieszkańcom Górnego Śląska sto lat temu i z jakimi mierzą się dzisiaj. Uczestnicy konferencji rozmawiać będą również o Kresowiakach na Górnym Śląsku i o rozwoju onkologii na przykładzie Instytutu Onkologii w Gliwicach.
fc
REKLAMA